Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

W dniu 16 grudnia 2020 r. odbyło się zdalne posiedzenie Senatu. W trakcie posiedzenia, zgodnie z § 100 pkt 3 Statutu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Senat wydał opinię, na podstawie której powierzono Panu Ireneuszowi Ryszkielowi pełnienie obowiązków Kanclerza Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Notka biograficzna

Ireneusz Ryszkiel – ukończył studia medyczne w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach oraz studia podyplomowe z Zarządzania w Ochronie Zdrowia w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Jest specjalistą chirurgii ogólnej, medycyny sportowej i specjalistą zdrowia publicznego. Jego dotychczasowa ścieżka zawodowa związana była z medycyną i zarządzaniem w placówkach leczniczych. Lekarz Ireneusz Ryszkiel tuż po ukończeniu studiów w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach podjął pracę jako lekarz stażysta w Wojewódzkim Zespole Metodycznym Opieki Zdrowotnej w Katowicach, a następnie w MZOZ Szpitalu Miejskim w Żorach oraz w Państwowym Ratownictwie Medycznym. W latach 2001–2005 był członkiem Komisji rewizyjnej Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach. W kolejnych latach pracy zawodowej prowadził prywatną praktykę lekarską oraz zaangażowany był w działalność samorządową w Radzie Miasta Żory. W okresie 2009–2016 sprawował funkcję Dyrektora Wydziału Nadzoru nad Systemem Opieki Zdrowotnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Zajmował się m.in. prowadzeniem spraw związanych z restrukturyzacją podmiotów leczniczych niebędących przedsiębiorstwami czy nadzorowaniem i przeprowadzaniem kontroli podmiotów leczniczych. Następnie piastował stanowisko Lekarza Naczelnego w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu im. prof. S. Szyszko SUM w Katowicach, a w latach 2016 – 2018 Dyrektora Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. Gibińskiego SUM w Katowicach. Od 2018 r. związany był z Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym nr 6 SUM w Katowicach, gdzie pełnił obowiązki Zastępcy Dyrektora ds. Lecznictwa.

Zawsze związany ze sportem zarówno jako lekarz klubów sportowych, jak również amatorsko, oddający się kilku dyscyplinom m.in. koszykówce, pływaniu.

[Przesłano przez: Patrycja Matusińska]

SUM © 2016-2020