Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

 

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój jest realizatorem projektuKształcenie podyplomowe lekarzy - rozwój kształcenia praktycznego z wykorzystaniem technik symulacji medycznej SUM”.

Głównym założeniem projektu jest rozwój kompetencji zawodowych i kwalifikacji lekarzy oraz lekarzy rezydentów, poprzez organizację kursów w zakresie doskonalenia umiejętności wykonywania procedur zabiegowych uwzgledniających mapy potrzeb zdrowotnych. Zakres szkoleń wykracza poza program specjalizacji, dotyczy zagadnień medycznych opartych o Evidence Based Medicine związanych z rozwojem umiejętności medycznych w zakresie umiejętności chirurgicznych.

W projekcie mogą wziąć udział czynni zawodowo lekarze z całej Polski, przy czym dodatkowo można wziąć udział w każdym z proponowanych jedenastu szkoleń.  Liczba miejsc jest limitowana, a o przyjęciu na kurs decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Uczestnikom zostanie zapewnione bezpłatnie zakwaterowanie i wyżywienie dla osób zamieszkałych powyżej 50 km od jednostek Uczelni, w których kursy będą realizowane.

Szkolenia będą realizowane przy użyciu zawansowanych symulatorów medycznych wszelkiego typu, trenażerów mechanicznych – pudełkowych, symulatorów wirtualnej rzeczywistości (poprawiające sprawność manualną aktywnych operatorów utrwalając etapy procedur medycznych).

Pierwsze zajęcia rozpoczęły się 7 grudnia 2020 r. i obejmują kurs wirtualnej symulacji technik laparoskopowych w chirurgii dziecięcej – z wykorzystaniem Laparoskopowego symulatora wirtualnej rzeczywistości. Kurs skierowany jest do lekarzy rozpoczynających szkolenie zawodowe, a także do lekarzy specjalistów
chcących podnosić i doskonalić swoje umiejętności praktyczne i decyzyjne z zakresu małoinwazyjnych technik operacyjnych.

Zakres kolejnych kursów, które będą prowadzone w 2021 r. w wymienionych niżej dziedzinach:

 1. Chirurgia:
  -Kurs wirtualnej symulacji technik laparoskopowych w chirurgii dziecięcej – z wykorzystaniem Laparoskopowego symulatora wirtualnej rzeczywistości.
  -Kurs wirtualnej symulacji technik torakoskopii w chirurgii klatki piersiowej – z wykorzystaniem Laparoskopowego symulatora wirtualnej rzeczywistości oraz trenażerów laparoskopowych.
  -
  Kurs wirtualnej symulacji technik laparoskopowych w urologii i urologii dziecięcej z wykorzystaniem Symulatora do treningu urologii endoskopowej.
  -
  Kurs FAST - symulacja medyczna – z wykorzystaniem Symulatora z fantomem i komputerem do wizualizacji USG z realnymi obrazami.

  2. Ortopedia: Diagnostyka funkcjonalna układu kostno–stawowo–mięśniowego z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań technicznych ze szczególnym uwzględnieniem okresu wieku rozwojowego oraz senioralnego z wykorzystaniem: platformy symulacyjnej 3D z modułem balansu, cyfrowych goniometrów grawitacyjnych, aparatury do oceny wielowymiarowej siły mięśniowej, aparatury do analizy chodu, parametrów przestrzenno-czasowych, aparatury + topografii powierzchniowej połączonej z analizą chodu i podometrią.

  3. Kardiologia/kardiochirurgia:
  -Warsztat szkoleniowy w zakresie wykonywania przezprzełykowych badań echokardiograficznych (TEE) – z wykorzystaniem Symulatora do nauki echokardiograficznych badań przezprzełykowych TEE - Ultrasonografu wraz z oprogramowaniem Echo Pac SWO.
  -
  Podstawowe techniki diagnostyki inwazyjnej układu krążenia – z wykorzystaniem Symulatora do diagnostyki i interwencji naczyniowej, a także symulatora do nakłucia tętnicy udowej i propmieniowej.
  -Punkcja transseptalna i zabiegi na przegrodzie międzyprzedsionkowej –z wykorzystaniem Sumulatora badania echokardiografii przezprzełykowej
  z zestawem edukacyjnym - głowica z treningowym aparatem do echokardiografii TEE.
  -
  Elektroterapia w niewydolności serca - z zastosowaniem praktycznym Interaktywnego symulatora elektrokardiograficznego.
  -Zastosowanie praktycznych technik w operacjach małoinwazyjnych zastawki mitralnej z użyciem narzędzi małoinwazyjnych do operacji zastawki mitralnej, a także nauką naprawy/wymiany zastawki mitralnej.
  -
  Echokardiografię przezprzełykową w zabiegach przezcewnikowego zamknięcia nieprawidłowych połączeń wewnątrzsercowych, wad zastawkowych oraz zamknięcia uszka lewego przedsionka – z wykorzystaniem Głowicy przezprzełykowej z obrazowaniem 3D.

Na stronie internetowej http://ksztalcenie.podyplomowe.lekarzy.sum.edu.pl/ dostępne są informacje dotyczące projektu oraz sposobu aplikowania, a także opublikowane zostaną terminy kolejnych kursów. 

 [Przesłano przez: Patrycja Matusińska]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.