Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Z wielką przyjemnością przekazujemy informację, że dr n. med. Adrian Smędowski z Katedry i Zakładu Fizjologii WNMK Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach został Laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020 w kategorii Naukowiec przyszłości za działania podjęte w ramach realizacji projektów pt.: „Opracowanie nowatorskiej eksperymentalnej terapii genowej w leczeniu jaskry – rola białek wiążących RNA” oraz „Badanie potencjalnego mechanizmu przewlekłego zapalenia w obrębie przydatków oka wywołanego analogami prostaglandyn bez konserwantów”.

Nagrodzony projekt powstał w ramach grantu NCN realizowanego w Katedrze Fizjologii WNMK przez zespół: dr n. med. Adrian Smędowski, dr hab. n. med. Marita Pietrucha-Dutczak, prof. dr hab. n. med. Joanna Lewin-Kowalik oraz mgr Anna Pacwa. Na co dzień dr n. med. Adrian Smędowski jest adiunktem w Katedrze i Zakładzie Fizjologii Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach oraz starszym asystentem w Oddziale Okulistyki Dorosłych UCK im. Prof. Gibińskiego SUM w Katowicach. Jest autorem licznych publikacji dotyczących zagadnień neuropatii jaskrowej. Członek towarzystw naukowych w tym Europejskiego Towarzystwa Jaskrowego (EGS), Amerykańskiej Akademii Okulistyki (AAO) oraz Międzynarodowego Towarzystwa Okulistyki Doświadczalnej (ISER). Głównym tematem badań dr n. med. Adriana Smędowskiego jest neuroprotekcja i neuroregeneracja komórek zwojowych siatkówki w przebiegu neuropatii jaskrowej, terapie eksperymentalne w jaskrze oraz mechanizmy molekularne towarzyszące neurodegeneracji komórek zwojowych siatkówki. Dr n. med. Smędowski współpracuje
z uznanymi ośrodkami w Europie i w USA - m. in. Uniwersytetem w Helsinkach (Finlandia), Uniwersytetem Wschodniej Finlandii w Kuopio (Finlandia), Uniwersytetem w Pawii (Włochy), Uniwersytetem w Riyadh (Arabia Saudyjska), Uniwersytetem Hawajskim (USA), Uniwersytetem Columbia w Nowym Jorku (USA), Glaucoma Research Fundation (USA). Poza działalnością naukową dr n. med. Adrian Smędowski jest również praktykującym lekarzem okulistą zajmującym się diagnostyką i leczeniem jaskry oraz chorób rogówki.


Więcej o projekcie można przeczytać na stronie: https://rzeczo.pl/blog/2020/10/07/jaskra-jest-przewlekla-neurodegeneracyjna-choroba-powodujaca-uszkodzenie-komorek-zwojowych-siatkowki-oraz-wyzszych-pieter-drogi-wzrokowej/

Gratulujemy wyróżnienia i życzymy dalszych sukcesów w podejmowanych przedsięwzięciach naukowo-badawczych.

 

[Przesłano przez: Patrycja Matusińska]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.