Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat

Biznes

Kontakt

En / Ru

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

W dniach 16-17.10.2020 odbyła się siódma już edycja Konferencji „Postępy w arytmologii i elektroterapii – Warsztaty dla lekarzy praktyków”. Cieszymy się, że to cykliczne wydarzenie nie tylko wpisało się w grafik konferencji odbywających się w Katowicach, ale także w Polsce i cieszy się stale rosnącą popularnością. Niestety, ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19 i przepisy dotyczące organizacji spotkań tegoroczna edycja odbyła się w wersji hybrydowej. Podobnie jak wszystkie poprzednie edycje Konferencja została przygotowana przez zespół I Katedry i Kliniki Kardiologii WNMK Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Katarzyny Mizi-Stec, Prorektor ds. Nauki SUM w Katowicach.

Konferencja odbyła się pod patronatem Sekcji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego: Sekcji Rytmu i Sekcji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny, wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali punkty edukacyjne każdej z sekcji, podobnie jak w poprzednich edycjach punkty edukacyjne przyznane zostały również przez Śląską Izbę Lekarską.

Konferencja dedykowana była głównie dla „lekarzy praktyków”, ale również swoje miejsce i interesujące sesje mogli znaleźć studenci, a także pielęgniarki. W spotkaniu uczestniczyło 251 lekarzy, studentów i pielęgniarek. Wśród lekarzy dominowali kardiolodzy oraz interniści zajmujący się na co dzień diagnostyką i leczeniem pacjentów z zaburzeniami rytmu serca. Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony studentów Wydziałów, głównie członków Koła Naukowego działającego przy I Katedrze i Klinice Kardiologii WNMK. Mając na względzie wysoką frekwencję, Konferencja rozpoczęła się już w czwartek, w dniu poprzedzającym oficjalne otwarcie. W warsztatach „Echokardiografia dla arytmologów i arytmologia dla echokardiografistów”, które dzień wcześniej zainaugurowały wydarzenie udział, wzięły 62 osoby. Wykładowcami we wszystkich sesjach oraz warsztatach byli wybitni eksperci w zakresie arytmologii, elektrokardiologii, echokardiografii oraz elektrofizjologii, wielu z nich uczestniczyło w niej po raz kolejny, wpisując to wydarzenie w swój coroczny grafik aktywności.

Tematem wiodącym tegorocznej Konferencji było migotanie przedsionków. Ma to związek z kolejną wersją Zaleceń Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczących postępowania u chorych z tą właśnie arytmią. Oczywiście nie zabrakło innych, ważnych i ciekawych tematów – poruszane były zagadnienia związane
z niewydolnością serca, stratyfikacją ryzyka nagłego zgonu sercowego, podkreślano rolę interdyscyplinarnego podejścia do postępowania u chorych z zaburzeniami rytmu serca. W sesji poświęconej tej tematyce swoje poglądy przedstawili zaproszeni goście: diabetolog – prof. dr hab.n.med. Michał Holecki z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Autoimmunologicznych i Metabolicznych WNMK oraz psychiatra – prof. dr hab.n.med. i n. o zdrowiu Marek Krzystanek z Katedry Psychiatrii i Psychoterapii - Kliniki Rehabilitacji Psychiatrycznej WNMK. W kolejnych sesjach zostały przedstawione nowości w zakresie ablacji arytmii komorowych oraz wykonywania ablacji nasierdziowych. Omawiano, oparte na przypadkach klinicznych, trudne i niekiedy problematyczne zagadnienia leczenia arytmii komorowych występujących u pacjentów ze zdrowym sercem oraz tych, u których współistnieją rzadkie choroby strukturalne lub genetyczne. Asystenci I Katedry i Kliniki Kardiologii prezentowali własne doświadczenia w leczeniu chorych z chorobą Fabry’ego, arytmogenną kardiomiopatią prawej komory oraz nadciśnieniem płucnym. W czterech różnych odsłonach odbyły się warsztaty echokardiograficzne: warsztaty zasady programowania wszczepialnych urządzeń do elektroterapii serca oraz opisu elektrokardiogramu. Pomimo hybrydowej wersji Konferencji wszystkie wykłady i warsztaty były prowadzone z udziałem uczestników, co dało możliwość zachowania interaktywnej formy naszego spotkania.

Mamy głębokie przekonanie, że kolejna edycja Warsztatów spotkała się z życzliwym przyjęciem uczestniczących w nich lekarzy, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. W przyszłym roku zaplanowano oczywiście kolejną edycję Konferencji, na którą już teraz serdecznie zapraszamy.

03122020 konferencja 2

03122020 konferencja 3

03122020 konferencja 4

 

[Przesłano przez: Patrycja Matusińska]

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2021

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.