Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

W dniach 16-17.10.2020 odbyła się siódma już edycja Konferencji „Postępy w arytmologii i elektroterapii – Warsztaty dla lekarzy praktyków”. Cieszymy się, że to cykliczne wydarzenie nie tylko wpisało się w grafik konferencji odbywających się w Katowicach, ale także w Polsce i cieszy się stale rosnącą popularnością. Niestety, ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19 i przepisy dotyczące organizacji spotkań tegoroczna edycja odbyła się w wersji hybrydowej. Podobnie jak wszystkie poprzednie edycje Konferencja została przygotowana przez zespół I Katedry i Kliniki Kardiologii WNMK Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Katarzyny Mizi-Stec, Prorektor ds. Nauki SUM w Katowicach.

Konferencja odbyła się pod patronatem Sekcji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego: Sekcji Rytmu i Sekcji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny, wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali punkty edukacyjne każdej z sekcji, podobnie jak w poprzednich edycjach punkty edukacyjne przyznane zostały również przez Śląską Izbę Lekarską.

Konferencja dedykowana była głównie dla „lekarzy praktyków”, ale również swoje miejsce i interesujące sesje mogli znaleźć studenci, a także pielęgniarki. W spotkaniu uczestniczyło 251 lekarzy, studentów i pielęgniarek. Wśród lekarzy dominowali kardiolodzy oraz interniści zajmujący się na co dzień diagnostyką i leczeniem pacjentów z zaburzeniami rytmu serca. Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony studentów Wydziałów, głównie członków Koła Naukowego działającego przy I Katedrze i Klinice Kardiologii WNMK. Mając na względzie wysoką frekwencję, Konferencja rozpoczęła się już w czwartek, w dniu poprzedzającym oficjalne otwarcie. W warsztatach „Echokardiografia dla arytmologów i arytmologia dla echokardiografistów”, które dzień wcześniej zainaugurowały wydarzenie udział, wzięły 62 osoby. Wykładowcami we wszystkich sesjach oraz warsztatach byli wybitni eksperci w zakresie arytmologii, elektrokardiologii, echokardiografii oraz elektrofizjologii, wielu z nich uczestniczyło w niej po raz kolejny, wpisując to wydarzenie w swój coroczny grafik aktywności.

Tematem wiodącym tegorocznej Konferencji było migotanie przedsionków. Ma to związek z kolejną wersją Zaleceń Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczących postępowania u chorych z tą właśnie arytmią. Oczywiście nie zabrakło innych, ważnych i ciekawych tematów – poruszane były zagadnienia związane
z niewydolnością serca, stratyfikacją ryzyka nagłego zgonu sercowego, podkreślano rolę interdyscyplinarnego podejścia do postępowania u chorych z zaburzeniami rytmu serca. W sesji poświęconej tej tematyce swoje poglądy przedstawili zaproszeni goście: diabetolog – prof. dr hab.n.med. Michał Holecki z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Autoimmunologicznych i Metabolicznych WNMK oraz psychiatra – prof. dr hab.n.med. i n. o zdrowiu Marek Krzystanek z Katedry Psychiatrii i Psychoterapii - Kliniki Rehabilitacji Psychiatrycznej WNMK. W kolejnych sesjach zostały przedstawione nowości w zakresie ablacji arytmii komorowych oraz wykonywania ablacji nasierdziowych. Omawiano, oparte na przypadkach klinicznych, trudne i niekiedy problematyczne zagadnienia leczenia arytmii komorowych występujących u pacjentów ze zdrowym sercem oraz tych, u których współistnieją rzadkie choroby strukturalne lub genetyczne. Asystenci I Katedry i Kliniki Kardiologii prezentowali własne doświadczenia w leczeniu chorych z chorobą Fabry’ego, arytmogenną kardiomiopatią prawej komory oraz nadciśnieniem płucnym. W czterech różnych odsłonach odbyły się warsztaty echokardiograficzne: warsztaty zasady programowania wszczepialnych urządzeń do elektroterapii serca oraz opisu elektrokardiogramu. Pomimo hybrydowej wersji Konferencji wszystkie wykłady i warsztaty były prowadzone z udziałem uczestników, co dało możliwość zachowania interaktywnej formy naszego spotkania.

Mamy głębokie przekonanie, że kolejna edycja Warsztatów spotkała się z życzliwym przyjęciem uczestniczących w nich lekarzy, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. W przyszłym roku zaplanowano oczywiście kolejną edycję Konferencji, na którą już teraz serdecznie zapraszamy.

03122020 konferencja 2

03122020 konferencja 3