Naukowcy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego dr n. med. Szymon Skoczyński z Katedry i Kliniki Pneumonologii WNMK, dr n. med. Ewa Trejnowska z Katedry Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Medycyny Ratunkowej - Oddziału Klinicznego Kardioanestezji i Intensywnej Terapii WNMZ, prof. dr hab. n. med. Adam Barczyk, p.o. Kierownika Katedry i Kliniki Pneumonologii WNMK, prof. dr hab. n. med. Grzegorz Brożek z Katedry i Zakładu Epidemiologii WNMK, dr n. med. Jarosław Paluch z Katedry i Kliniki Laryngologii WNMK i dr n. med. Marzena Trzaska-Sobczak z Katedry i Kliniki Pneumonologii WNMK współautorami innowacyjnego urządzenia do selektywnego pobierania i przechowywania fazy gazowej, które znajdzie zastosowanie w badaniach lotnych związków organicznych znajdujących się w wydychanym powietrzu, zwłaszcza w celu prowadzenia wczesnej diagnostyki zmian śródmiąższowych w płucach poprzez analizę składu frakcji oskrzelikowo-pęcherzykowej wydychanego powietrza u pacjentów po przebytym ARDS oraz z podejrzeniem przewlekłych chorób śródmiąższowych płuc.
Pieczę nad powstaniem urządzenia sprawowali również naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego: dr hab. Andrzej S. Swinarew, prof. UŚ, mgr Jadwiga Gabor, mgr inż. Klaudia Kubik, mgr inż. Mateusz Przybyła, a także naukowiec z Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki: dr hab. Arkadiusz Stanula, prof. AWF.
Warto podkreślić, że urządzenie zostało objęte ochroną prawną, zgłoszone jako wynalazek do ochrony w Urzędzie Patentowym RP, ponadto jego design uzyskał ochronę na terytorium Unii Europejskiej poprzez rejestrację jako wzór przemysłowy w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.
Powstałe urządzenie zostało docenione przez Zarząd Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w Konkursie Innowator Śląska 2020 dla najbardziej innowacyjnego rozwiązania na terenie GZM.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
[Przesłano przez: Patrycja Matusińska]