Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Z przyjemnością informujemy, że Pan Maciej Dyrbuś student VI roku kierunku lekarskiego WNMK Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach otrzymał honorowe wyróżnienie „Laur Medyczny im. Doktora Wacława Mayzla” Polskiej Akademii Nauk za cykl 3 publikacji pt. „Niestandardowa diagnostyka w szczególnych populacjach chorych z ciężkimi schorzeniami serca”. Warto podkreślić, że honorowe wyróżnienie Polskiej Akademii Nauk, przyznawane jest studentom pracującym naukowo. Pan Maciej Dyrbuś przygodę naukową rozpoczął już w liceum, kiedy jako uczeń III klasy I LO im. Leona Kruczkowskiego w Tychach, został Laureatem 60. Olimpiady Chemicznej, podczas której otrzymał nagrodę Polskiej Akademii Nauk w konkursie za najlepiej rozwiązane zadania z chemii organicznej. Będąc głęboko zafascynowany naukami podstawowymi i chcąc pogłębiać wiedzę z pogranicza chemii oraz medycyny Pan Maciej Dyrbuś będąc studentem drugiego roku kierunku lekarskiego przystąpił do ogólnopolskiego konkursu wiedzy o biochemii „Superhelisa” organizowanego przez Warszawski Uniwersytet Medyczny, finalnie zajmując drugie miejsce w konkursie. Kontynuując dobrą passę naukową od trzeciego do piątego roku studiów zaangażowany był w aktywne działania w kole naukowym działającym przy Katedrze Biochemii ówczesnego Wydziału Lekarskiego (obecnie WNMK) SUM w Katowicach, którego opiekunem jest prof. dr hab. n. med Tomasz Francuz. Od czwartego roku studiów był członkiem koła naukowego przy III Katedrze i Oddziale Klinicznym Kardiologii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu, którego Kierownikiem jest prof. dr hab. n. med. Mariusz Gąsior. W trakcie pracy w kole naukowym zdobył cztery nagrody na studenckich międzynarodowych konferencjach naukowych organizowanych w Polsce oraz zajął pierwsze miejsce w Sesji Kardiologii na międzynarodowej konferencji International Student Congress Of (bio)Medical Sciences (ISCOMS) organizowanej w holenderskim Groningen w 2019 roku. Dzięki nagrodzie uzyskał możliwość odbycia stażu naukowego we wrześniu 2019 r. w szpitalu w Groningen. Współpracował z zespołem, którego kierownikiem był prof. Pim van der Harst, gdzie nabył wiedzę z zakresu analizy i interpetacji nowoczesnych technik obrazowania układu sercowo-naczyniowego. W maju 2020 r. otrzymał stypendium od Ministra Zdrowia jako uhonorowanie dotychczasowych osiągnięć naukowych, natomiast w październiku br. rozpoczął staż podyplomowy w Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Składamy gratulacje oraz życzymy dalszych osiągnięć w pracy naukowej.

[Przesłano przez: Patrycja Matusińska]

SUM © 2016-2020