Mamy przyjemność przekazać informację, że dr hab. n. med. Sebastian Grosicki prof. SUM, Kierownik Oddziału Klinicznego Hematologii i Profilaktyki Chorób Nowotworowych, Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu, a jednocześnie Dziekan tego Wydziału, jest pierwszym autorem publikacji z 14 listopada 2020 r. w prestiżowym czasopiśmie medycznym The Lancet.
Publikacja poświęcona jest wynikom międzynarodowego, wieloośrodkowego, randomizowanego badania III fazy (w leczeniu opornego, nawrotowego szpiczaka plazmocytowego - RRMM). Badania prowadzone były z udziałem zespołu Oddziału Klinicznego Hematologii i Profilaktyki Chorób Nowotworowych, Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu.
Wart uwagi jest fakt, że wyniki przeprowadzonego badania stanowią istotny postęp w leczeniu opornego, nawrotowego szpiczaka plazmocytowego (RRMM). Wykazano, że dodanie do leczenia selineksoru, pierwszego w swojej klasie, doustnego selektywnego inhibitora eksportu jądrowego (SINE) do standardowego leczenia bortezomib/deksametazon (Vd), spowodowało 47% poprawę przeżycia wolnego od progresji oraz 74,6% odsetek odpowiedzi na leczenie w tej źle rokującej grupie chorych, mimo tego, że zredukowano podawanie bortezomibu z 2 razy do 1 raz w tygodniu. W związku z tym pacjenci mogli przychodzić rzadziej o 35% do oddziału, a wizyty stały się krótsze, ponieważ tylko bortezomib podawano podskórnie, a pozostałe leki doustnie. Sprowadzenie selineksoru stanowi istotny postęp w ich leczeniu, co poza tym skutkowało istotnym zmniejszeniem się powikłania w postaci polineuropatii w stosunku do ramienia standardowego Vd. Powikłanie, jak dotąd było najczęstszą przyczyną skracania długości leczenia oraz istotnego pogarszania się jakości życia.
Należy się spodziewać w najbliższym czasie rejestracji przez FDA (Agencję Żywności i Leków) tego schematu leczenia.
Gratulujemy publikacji w prestiżowym czasopiśmie medycznym, a jednocześnie życzymy dalszych imponujących wyników w prowadzonych badaniach naukowych.
[Przesłano przez: Patrycja Matusińska]