Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Mamy przyjemność przekazać informację, że dr hab. n. med. Sebastian Grosicki prof. SUM, Kierownik Oddziału Klinicznego Hematologii i Profilaktyki Chorób Nowotworowych, Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu, a jednocześnie Dziekan tego Wydziału, jest pierwszym autorem publikacji z 14 listopada 2020 r. w prestiżowym czasopiśmie medycznym The Lancet.

Publikacja poświęcona jest wynikom międzynarodowego, wieloośrodkowego, randomizowanego badania III fazy (w leczeniu opornego, nawrotowego szpiczaka plazmocytowego - RRMM). Badania prowadzone były z udziałem zespołu Oddziału Klinicznego Hematologii i Profilaktyki Chorób Nowotworowych, Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu.

Wart uwagi jest fakt, że wyniki przeprowadzonego badania stanowią istotny postęp w leczeniu opornego, nawrotowego szpiczaka plazmocytowego (RRMM). Wykazano, że dodanie do leczenia selineksoru, pierwszego w swojej klasie, doustnego selektywnego inhibitora eksportu jądrowego (SINE) do standardowego leczenia bortezomib/deksametazon (Vd), spowodowało 47% poprawę przeżycia wolnego od progresji oraz 74,6% odsetek odpowiedzi na leczenie w tej źle rokującej grupie chorych, mimo tego, że zredukowano podawanie bortezomibu z 2 razy do 1 raz w tygodniu. W związku z tym pacjenci mogli przychodzić rzadziej o 35% do oddziału, a wizyty stały się krótsze, ponieważ tylko bortezomib podawano podskórnie, a pozostałe leki doustnie. Sprowadzenie selineksoru stanowi istotny postęp w ich leczeniu, co poza tym skutkowało istotnym zmniejszeniem się powikłania w postaci polineuropatii w stosunku do ramienia standardowego Vd. Powikłanie, jak dotąd było najczęstszą przyczyną skracania długości leczenia oraz istotnego pogarszania się jakości życia.


Należy się spodziewać w najbliższym czasie rejestracji przez FDA (Agencję Żywności i Leków) tego schematu leczenia.

Gratulujemy publikacji w prestiżowym czasopiśmie medycznym, a jednocześnie życzymy dalszych imponujących wyników w prowadzonych badaniach naukowych.

[Przesłano przez: Patrycja Matusińska]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.