Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
logo SUM

Drodzy Studenci i Doktoranci

Uprzejmie informuję, że Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 28.10.2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID­­‑19, na mocy której zobowiązano Rektorów uczelni do przekazania w ustawowym terminie 7 dni – na wniosek wojewody albo ministra właściwego do spraw zdrowia – wykazów studentów kształcących się w zawodzie medycznym oraz doktorantów zawierających: imię, nazwisko, numer PESEL i adres miejsca zamieszkania[1].

Podkreślam, że skierowanie studentów i doktorantów do udziału w realizacji świadczeń zdrowotnych wykonywanych w związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii jest niezależne od uczelni i jej władz, a dokonywane jest w oparciu o indywidualną decyzję administracyjną podejmowaną przez Wojewodę[2]. Rektorom uczelni nie pozostawiono żadnych granic interpretacyjnych, ustanawiając po ich stronie obowiązek sporządzenia wykazu i jego przekazania w ustawowym terminie.

W przypadku wydania przez Wojewodę indywidualnych decyzji o udziale w realizacji świadczeń zdrowotnych, studenci i doktoranci, u których występują przesłanki wykluczenia określone w ustawie z dnia 5.12.2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, nie podlegają skierowaniu do pracy niosącej ryzyko zakażenia przy zwalczaniu epidemii.

Ponadto ustawa stanowi, że:

  • okres pracy studentów i doktorantów, przy zwalczaniu epidemii jest zaliczany na poczet odbycia odpowiedniej części zajęć lub grup zajęć kształtujących umiejętności praktyczne, w tym zajęć praktycznych i praktyk zawodowych,
  • zadania, które studenci i doktoranci będą wykonywać w ramach pracy przy zwalczaniu epidemii są dostosowane do poziomu ich wiedzy i umiejętności,
  • studenci i doktoranci będą brać udział w udzielaniu świadczeń zdrowotnych pod bezpośrednim nadzorem osoby wykonującej zawód medyczny właściwej ze względu na rodzaj świadczenia,
  • studentom i doktorantom przysługuje wynagrodzenie zasadnicze za pracę przy zwalczaniu epidemii.


W chwili obecnej brak jest regulacji szczegółowych w przedmiocie form i zasad realizacji obowiązków na podstawie wskazanej ustawy, a także sposobu zaliczenia zajęć praktycznych. W przypadku wydania jakichkolwiek wytycznych zostaną one podane do Państwa wiadomości.


Prof. dr hab. n. med. Jerzy Stojko
Prorektor ds. Studiów i Studentów
Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

[1] zmiana w treści art. 47 ustawy z dnia 5.12.2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2020 r. poz. 1845)
[2] w trybie ustawy z dnia 5.12.2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych (art. 47) 

 

[Przesłano przez: Justyna Bula]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.