Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Dr hab. n. med. Natalia Pawlas

W dniu 22 października br. dr hab. n. med. Natalia Pawlas Kierownik Katedry i Zakładu Farmakologii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu SUM w Katowicach, została powołana przez Wojewodę Śląskiego do pełnienia obowiązków Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie toksykologii klinicznej.

Pani Konsultant jest specjalistą w dziedzinie toksykologii klinicznej (2017) i medycyny pracy (2013). W 2003 r. ukończyła studia na kierunku lekarskim Wydziału Lekarskiego w Katowicach, ówczesnej Śląskiej Akademii Medycznej. Stopień naukowy doktora nauk medycznych w zakresie medycyny uzyskała także na ww. Wydziale w 2008 r. na podstawie dysertacji "Wpływ kwasu arachidonowego na neurony kory mózgowej szczura w warunkach modelu ischemii in vitro", a stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych w dyscyplinie: medycyna, specjalność: farmakologia i toksykologia, otrzymała w 2016 r. na Wydziale Lekarskim z Oddz. Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu SUM w Katowicach, na podstawie cyklu publikacji pod wspólnym tytułem "Środowiskowe narażenie dzieci na ołów – skutki zdrowotne i ich uwarunkowania".

W latach 2007 – 2019 pracowała w Instytucie Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu (Zakładzie Szkodliwości Chemicznych i Toksykologii Genetycznej, w którym pełniła funkcję kierownika Pracowni Toksykologii Genetycznej), a także w Regionalnym Ośrodku Ostrych Zatruć z Oddziałem Toksykologii Klinicznej. Od października 2016 r. jest Kierownikiem Katedry i Zakładu Farmakologii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu SUM w Katowicach, obecnie na stanowisku profesora SUM. Od czerwca 2019 r. pracuje także w Oddziale Toksykologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu. Jest recenzentem artykułów zamieszczanych w kilkunastu czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej, a także członkiem rady redakcyjnej "Toxicology and Industrial Health". Ponadto jest członkiem Rady Naukowej Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi i Rady Polskiego Laboratorium Antydopingowego. Na kadencję 2020-2023 została powołana do Komitetu Nauk Fizjologicznych i Farmakologicznych PAN. Prowadzi wykłady z toksykologii w ramach kursów specjalizacyjnych CMKP. Jest członkiem m.in. Polskiego Towarzystwa Farmakologicznego (obecnie Przewodnicząca Zarządu Oddziału Śląskiego), Polskiego Towarzystwa Toksykologicznego, oraz International Commission on Occupational Health (obecnie Przewodnicząca Scientific Committee on Toxicology of Metals).

 

 

[Przesłano przez: Patrycja Matusińska]

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.