Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Logo PPM

Wszystkich członków społeczności Uczelni zachęcamy do współtworzenia i korzystania z nowoczesnej Platformy PPM, dostępnej na stronie https://ppm.sum.edu.pl.

Platforma powstała w ramach realizowanego od listopada 2017 roku wieloośrodkowego projektu Polska Platforma Medyczna: portal zarządzania wiedzą i potencjałem badawczym (PPM), finansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Polska Platforma Medyczna, to projekt uznany za najlepszy w drugiej edycji konkursu Polska Cyfrowa, realizowany przez siedem uniwersytetów medycznych oraz jeden instytut badawczy. Liderem projektu jest Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Poza Naszą Uczelnią w projekcie uczestniczą uczelnie medyczne z Białegostoku, Gdańska, Lublina, Szczecina, Warszawy oraz Instytut Medycyny Pracy w Łodzi.

Platforma PPM to kompleksowy portal do zarządzania potencjałem badawczym uczelni oraz promocji osiągnięć naukowych partnerów projektu w zakresie medycyny, farmacji, stomatologii, zdrowia publicznego, bezpieczeństwa i higieny pracy, ergonomii i ochrony zdrowia. Platforma jest bazą wiedzy typu Current Research Information System (CRIS), prezentującą sylwetki pracowników oraz promującą ich osiągnięcia, a także osiągnięcia doktorantów oraz studentów. Łączy w jednym miejscu wzajemnie ze sobą powiązane różne aspekty prowadzonych w Uczelni badań naukowych w takich zakresach jak publikacje, doktoraty, projekty, patenty, laboratoria i aparatura badawcza, zespoły badawcze, organizowane konferencje i inne aktywności. Korzystanie z Platformy nie wymaga logowania.

Zasoby platformy są sukcesywnie wzbogacane. Aktualnie na Platformie prezentowane są publikacje z lat 2013 - 2020 oraz aparatura i laboratoria, których wykaz oparty jest na danych z systemu POL-on. Uzupełnianie Platformy odbywa się częściowo poprzez API z baz uczelnianych, a częściowo ręcznie przez pracowników Biblioteki SUM.

Integralną częścią PPM jest lokalna platforma PPM SUM i Repozytorium SUM, umożliwiające archiwizację i udostępnianie w modelu otwartym pełnych tekstów m.in.: artykułów, monografii, rozdziałów, doktoratów i innych dokumentów. W Repozytorium SUM zdeponowano już prawie 2.400 publikacji w pełnym tekście, metadane ponad 3.600 doktoratów, ponad 200 patentów, 180 projektów.

Umieszczenie w Internecie platform lokalnych wszystkich partnerów kończy ważny etap Projektu, którego zwieńczeniem będzie udostępnienie w grudniu bieżącego roku platformy centralnej PPM integrującej dane z rozproszonych instalacji poszczególnych jednostek. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do współtworzenia platformy poprzez przysyłanie informacji, danych lub uwag na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

SUM © 2016-2020