Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Zespół z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku Białej zwyciężył w V Ogólnopolskich Zawodach Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym, które odbyły się 9-10 maja w Katowicach.

II miejsce zajął zespół z Krakowskiej Akademii im. A. F. Modrzewskiego, a III Uniwersytet Medyczny w Lublinie.  W zawodach brało udział 18 trzyosobowych zespołów. Drużyny musiały zmierzyć się z sześcioma zadaniami.

Pierwszym zadaniem był symulowany wypadek  w wytwórni wody mineralnej, gdzie doszło do rozszczelnienia instalacji z dwutlenkiem węgla. W środku przebywało 9 osób. Zadaniem zawodników było przeprowadzenie segregacji medycznej  i udzielenie pomocy  poszkodowanym. Oceniany był  również poziom współpracy zespołu  z jednostkami Państwowej Straży Pożarnej obecnymi na miejscu zdarzenia  oraz wykorzystanie jednostek PSP do pomocy - niezbędnej ze względu na znaczną liczbę poszkodowanych. W ocenie wielu zespołów  było to najtrudniejsze zadanie zawodów.

Trzy z sześciu zadań zawodnicy wykonywali w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach: zespoły musiały udzielić pomocy młodemu mężczyźnie, który trafił na Szpitalny Oddział Ratunkowy po zasłabnięciu w dyskotece,  rozpoznać zespół dziecka maltretowanego u sześciolatka z urazem ręki oraz przeprowadzić reanimację krążeniowo-oddechową u pacjenta transportowanego karetką z poradni.

Zawodnicy musieli udzielić również pomocy  pieszemu potrąconemu przez samochód oraz świadkowi zdarzenia skarżącemu się na ból brzucha. Kolejny scenariusz zakładał wypadek na ściance wspinaczkowej. Mężczyzna w wyniku upadku z dużej wysokości doznał urazu kręgosłupa.

- Poziom przygotowania zawodników był wysoki, w wielu przypadkach dorównywał zespołom ratownictwa medycznego działającym w systemie- ocenił główny sędzia zawodów dr  Arkadiusz Niczyporuk ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego  - widać jeszcze brak dostatecznej praktyki, ale przygotowanie teoretyczne było na bardzo dobrym poziomie.

Mistrzostwa odbywają się od pięciu lat. W tym roku organizatorem był  Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, gdyż to właśnie studenci tej uczelni zwyciężyli w ubiegłorocznych zmaganiach. Współorganizatorem została Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach. Uczelnia organizująca zawody nie brała udziału w rywalizacji.

Wyniki

 

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 

"Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2023

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.