Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

inauguracja 2020/2021

W dniu 2 października 2020 roku odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2020/2021 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Jak każdego roku uroczystość odbyła się w Auli A-3 im. prof. dr hab. dr h.c. Witolda Zahorskiego. Zgodnie jednak z rekomendacjami opublikowanymi na stronie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Uroczystość Inauguracji została ograniczona pod względem liczby osób – wyłącznie do członków Senatu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz immatrykulowanych reprezentantów Studentów. Pozostali Goście, mieli możliwość wzięcia udziału w uroczystości w formie on-line. Bezpośrednio w formie połączenia wideokonferencyjnego ze zgromadzonymi na Auli gośćmi biorącymi udział w uroczystości w formie tradycyjnej, połączyli się Marszałek Województwa Śląskiego – Pan Jakub Chełstowski oraz Wicemarszałek Województwa Śląskiego – Pan Dariusz Starzycki, Prezydenci Miast: Katowice – Pan Marcin Krupa, Zabrze – Pani Małgorzata Mańka-Szulik, Sosnowca - Pan Arkadiusz Chęciński. W święcie Uczelni aktywnie uczestniczyli: Dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia – Pan Piotr Nowak, Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach - Tadeusz Urban, Przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych – Pani Anna Janik oraz Prezes Zarządu Izby Przemysłowo-Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego, Konsul Honorowy Republiki Chorwacji – Pan Andrzej Żylak, a także Założyciel i Honorowy Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach – Pan Tadeusz Donocik oraz Prorektorzy Uczelni, Dziekani i Prodziekani Wydziałów Uczelni.

Uroczystość rozpoczęła się ceremonią przekazania przez Przewodniczącą Uczelnianej Komisji Wyborczej – Panią profesor Jolantę Zalejską-Fiolkę, Panu profesorowi Tomaszowi Szczepańskiemu, Aktu Wyboru Rektora. Jedncześnie na wniosek Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w kadencji 2012-2016, 2016-2020, prof. dr hab. n. med. Przemysława Jałowieckiego – Przewodnicząca UKW przekazała profesorowi Tomaszowi Szczepańskiemu, Insygnia Władzy Rektorskiej: łańcuch rektorski, berło oraz pierścień.

Na wstępie przemówienia inauguracyjnego JM Rektor SUM w Katowicach prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański podziękował Rektorowi prof. dr hab. n. med. Przemysławowi Jałowieckiemu za mądre i stabilne kierowanie Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach przez dwie ostatnie kadencje. Rektor SUM w Katowicach zapewnił o kontynuacji prac w kierunku rozwoju Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, a zarazem zwrócił uwagę na warunki pandemiczne utrudniające codzienne działania - jak podkreślił cyt. „teraz przed nami wyzwanie przeprowadzenia nauczania praktycznego przy łóżku pacjenta, w laboratoriach i pracowniach, tak aby odbyło się ono realnie zgodnie z wymogami programu studiów i jednocześnie bezpiecznie epidemiologicznie. Dołożymy ku temu wszelkich starań, choć zdajemy sobie sprawę, że to wyzwanie niełatwe. Prosimy zarówno Państwa Nauczycieli Akademickich jak i Państwa Studentów o jak najszerszy dialog i wypracowanie optymalnych rozwiązań nauczania w tych niestandardowych warunkach”.

Jednocześnie do Studentów JM Rektor SUM w Katowicach skierował życzenia: „Życzę Wam, aby jak najszybciej wróciła normalność i możliwości integracji w gronie rówieśników. Jestem pewny, że studia w Śląskim Uniwersytecie Medycznym przyniosą Wam nie tylko niezbędną wiedzę, ale i ukształtują Wasze postawy oddania na rzecz pacjentów, których na swojej drodze spotkacie”.

Zgodnie z przyjętą tradycją akademicką, Prorektor ds. Studiów i Studentów – Pan Prof. dr hab. n. med. Jerzy Stojko przeprowadził uroczystą ceremonię przyjęcia w poczet Studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Reprezentanci Studentów poszczególnych Wydziałów złożyli ślubowanie i przyjęli akt pasowania na Studentów SUM w Katowicach z rąk Jego Magnificencji Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Katowicach, prof. dr hab. n. med. Tomasza Szczepańskiego.

Po części uroczystości Immatrykulacji Studentów oficjalnie pożegnano pracowników, którzy w ubiegłym roku przeszli w stan spoczynku zawodowego i uzyskali uprawnienia emerytalne. Przemówienie w imieniu emerytowanych pracowników Uczelni wygłosiła Pani Profesor Ewa Małecka-Tendera.

Uroczystość zwieńczył wykład inauguracyjny wygłoszony przez prof. dr hab. n. med. Janusza Skalskiego pt.: „Mistyczna i pragmatyczna walka z epidemią w dawnej Polsce”.

Na ręce Rektora wpłynęło wiele życzeń do społeczności akademickiej.

SUM © 2016-2020