Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Postanowieniem z dnia 21.09.2020 r. Prezydent RP Andrzej Duda nadał tytuł naukowy profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu dr. hab. n. med. Jolancie Ewie Zalejskiej - Fiolce.

Prof. dr hab. n. med. Jolanta Ewa Zalejska-Fiolka pełni obowiązki kierownika Katedry i Zakładu Biochemii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Przewodniczącej Uczelnianej Komisji Wyborczej, Kierownika Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Pełnomocnika Dziekana Uniwersytetu Licealisty WNMZ. Jest członkiem Senatu na kadencję 2020-2024 oraz Rady Dyscypliny Nauk Medycznych SUM.

Współpracuje naukowo z Department of Clinical and Medical Biochemistry, Pavol Jozef Šafárik University in Košice, Slovakia, Katedrą Biochemii i Chemii Medycznej Pomorskiego Uniwersytetu w Szczecinie, Katedrą i Zakładem Biochemii Lekarskiej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Uniwersytetem Śląskim w Katowicach. Dorobek naukowy całościowo obejmuje 242 pozycji, w tym: 77 oryginalnych publikacji o łącznym wskaźniku Impact Factor 74,976 i punktacji MNiSW 1481; indeks Hirsha 10 (Web of Science Core Collection), 12 (Scopus). Do głównych problemów badawczych, którymi zajmuje się od rozpoczęcia pracy naukowej należą: badania dotyczące wpływu diet, szczególnie wysokotłuszczowych na metabolizm oraz badania nad wpływem nadwagi i otyłości oraz redukcji masy ciała na zaburzenia metabolizmu lipidowego, węglowodanowego, statusu oksydacyjnego oraz stanu zapalnego u ludzi. Jest recenzentem w czasopismach krajowych i międzynarodowych. Prowadzi i nadzoruje zajęcia z biochemii dla Studentów Kierunku Lekarskiego i Lekarsko-Dentystycznego WNMZ. Jest opiekunem 2. prac zakończonych nadaniem stopnia magistra, promotorem w 2. przewodach zakończonych nadaniem stopnia doktora oraz 3 przewodach doktorskich otwartych. Była recenzentem w 11 przewodach doktorskich, sekretarzem w 4 przewodach habilitacyjnych oraz recenzentem w ramach 1. postępowania habilitacyjnego. Prowadzi działania mające na celu promowanie zdrowego stylu życia w ramach których od roku 2014 wygłasza cykliczne wykłady. W przebiegu pracy zawodowej uzyskała 25 nagród, w tym 10. naukowych, 11. organizacyjnych i 4. dydaktyczne oraz 2 medale: Medal Komisji Edukacji Narodowej (149114) i Medal Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Nr. 5/2018.

[Przesłano przez: Patrycja Matusińska]

SUM © 2016-2020