Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

logo MNISW

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach został zakwalifikowany do IV edycji programu „Doktorat wdrożeniowy” organizowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uzyskane dofinansowanie w wysokości ponad 3 mln złotych umożliwi 8 doktoratom finansowanie stypendiów i pokrycie kosztów infrastruktury programów badawczych w trakcie odbywania studiów doktoranckich.

Do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu Doktorat wdrożeniowy I wpłynęło 68 wniosków.  Spośród uczelni medycznych w Polsce oprócz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach do programu zakwalifikowany został Uniwersytet Medyczny w Łodzi i Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Doktoraty wdrożeniowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach realizowane będą w ramach:

• Kliniki Kardiologii i Chorób Strukturalnych Serca, Katedry Kardiologii Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach w temacie „Ocena właściwości biomechanicznych oraz trombogeniczności stentów w celu wyboru optymalnych platform do zastosowania w przezskórnej angioplastyce złożonych zmian zlokalizowanych tętnicach wieńcowych”,
  • Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach w temacie „Analiza korelacji pierwotnej choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego oraz choroby niedokrwiennej serca z wybranymi wariantami polimorficznymi genów lipoksygenaz. Rola ludzkich lipoksygenaz w patofizjologii choroby zwyrodnieniowej stawów”,
  • Katedry i Kliniki Okulistyki Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach
    w tematach „Spersonalizowany dobór sztucznych soczewek wewnątrzgałkowych w leczeniu zaćmy w oparciu o indywidualne potrzeby pacjenta” oraz „Wpływ krótkowzroczności na rozwój zaćmy”,
  • Katedry i Zakładu Epidemiologii Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach
    w temacie „Zastosowanie mezenchymalnych komórek macierzystych w leczeniu kardiomiopatii niedokrwiennej z równoczesną doosierdziową implantacją biodegradowalnych mikrosfer uwalniających czynnik chemotaktyczny”,
  • Katedry i Oddziału Klinicznego Neurochirurgii w Sosnowcu Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach w temacie „Ocena efektywności badania immuno-PET w monitorowaniu efektywności terapii anty-PD-1/PD-L1 w glejaku wielopostaciowym mózgu”,
  • Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu w tematach: „Nowe algorytmy postępowania w leczeniu niedoskonałości układu optycznego oka ludzkiego” oraz „Analiza genotypowo-fenotypowa pacjentów ze zwyrodnieniem plamki żółtej związanym z wiekiem (AMD) w oparciu o wyniki badań OCT, angio-OCT i zdjęć dna oka”.

Pozyskane środki pozwolą na realizację badań naukowych w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu.

[Przesłano przez: Patrycja Matusińska]

SUM © 2016-2020