Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Z przyjemnością informujemy, że Pan Prof. dr hab. n. med. Andrzej Więcek został wybrany nowym Członkiem krajowym czynnym Wydziału V Lekarskiego Polskiej Akademii Umiejętności.

Prof. dr hab. n. med. Andrzej Więcek ukończył studia w Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach (obecnie Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach) w roku 1980. W latach 1985-1986 przebywał na stypendium naukowym w Klinice Nefrologii Uniwersytetu w Heidelbergu (RFN). Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 1983 roku, doktora habilitowanego w 1990 roku a tytuł naukowy profesora w lutym 1996 roku. Od roku 2000 Profesor Więcek jest Kierownikiem Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jest członkiem z wyboru wielu krajowych i międzynarodowych towarzystw naukowych. I tak był członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, prezesem Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego (2003-2005), prezesem Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (2000-2002), członkiem Zarządu Głównego (dwukrotnie: 1999-2002 oraz 2006-2009), Sekretarzem - Skarbnikiem (2011 - 2014) , a następnie Prezydentem (2014-2017) Europejskiego Towarzystwa Nefrologicznego (European Renal Association - European Dialysis and Transplant Association - ERA-EDTA). Jest członkiem grupy roboczej Europejskiego Towarzystwa Nefrologicznego ds. toksyn mocznicowych (EUTox). Jest byłym członkiem grupy roboczej opracowującej zalecenia europejskie (ERBP) oraz światowe (KDIGO) w dziedzinie nefrologii. Profesor Więcek był Prorektorem ds. Integracji z Unią Europejską i Współpracy z Zagranicą Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (2002-2005). Obecnie jest Przewodniczącym Senackiej Komisji ds. Nauki oraz Przewodniczącym Rady Dziedziny Naukowej w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. W 2011 roku Profesor Więcek uzyskał tytuł Doctor honoris causa Uniwersytetu Medycznego im. Semmelweisa w Budapeszcie. Jest członkiem honorowym Rumuńskiego Towarzystwa Nefrologicznego, Czeskiego Towarzystwa Nefrologicznego, Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego, Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego oraz International Association for the History of Nephrology. Jest członkiem czynnym Polskiej Akademii Umiejętności (członkiem korespondentem był od roku 2011), członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk (2013) oraz członkiem Europejskiej Akademii Nauk (2015). Profesor Więcek jest ponadto Prezesem Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Katowicach oraz członkiem Prezydium Polskiej Akademii Nauk, jak również Wiceprzewodniczącym Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Profesor Więcek jest członkiem Królewskiej Akademii Medycznej w Edynburgu (FRCP Edin.) a ponadto otrzymał tytuły: Distinguished Fellow of the ERA-EDTA (FERA) oraz Fellow of the American Society of Nephrology (FASN, 2018). Jest autorem lub współautorem około 900 publikacji naukowych i ponad 150 rozdziałów w podręcznikach krajowych i zagranicznych. Łączna liczba cytowań wynosi 9390, łączna wartość współczynnika impact factor = 1066,294, Indeks Hirscha = 41 (wg Web of Science Core Collection, na podstawie informacji przygotowanych przez Bibliotekę Główną Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, stan na dzień 06.07.2020 r.). Profesor Więcek jest ponadto współredaktorem blisko 30 podręczników w dziedzinie nefrologii i hipertensjologii. Wyróżniony został nagrodami: Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej (2004), Sandor Koranyi Award Węgierskiego Towarzystwa Nefrologicznego (2014), Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Nefrologicznego (ERA-EDTA) za wybitny wkład w rozwój tego towarzystwa (2018 ERA-EDTA Award for Outstanding Contributions to ERA-EDTA). Profesor Więcek był ponadto wielokrotnie nagradzany przez Ministra Zdrowia oraz Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

[Przesłano przez: Aleksandra Wilk]

SUM © 2016-2020