Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Postanowieniem z dnia 1 lipca 2020 r. Prezydent RP Andrzej Duda nadał tytuł naukowy profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu dr hab. n. med. Krystynie Tyrpień-Golder.

Pani Profesor Krystyna Tyrpień-Golder urodziła się 1956 r. w Dąbrowie Górniczej.

W 1981 r. skończyła studia w Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej Politechniki Śląskiej, a następnie Studium Podyplomowe w Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W 1992 r. w Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach obroniła pracę doktorską pt.: „Chromatograficzny rozdział i identyfikacja pochodnych tlenowych WWA z materiału organicznego wyekstrahowanego z pyłowych zanieczyszczeń powietrza Górnego Śląska". W 2000 r. odbyła staż naukowy w Instytucie Chemii Organicznej w Uniwersytecie w Tübingen w Niemczech.

W roku 2009 Rada Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu SUM w Katowicach podjęła uchwałę o nadaniu Pani Prof. Krystynie Tyrpień-Golder stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk medycznych.
Od 2010 roku Pani Profesor jest Kierownikiem Katedry i Zakładu Chemii, Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu, obecnie Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Od 2012 r. sprawuje funkcję Wydziałowego Koordynatora Programu Erasmus w Wydziale Nauk Medycznych w Zabrzu. Od 1 października 2016 r. awansowała na stanowisko profesora nadzw. SUM.

Pani prof. dr hab. n. med. Krystyna Tyrpień-Golder otrzymała kilkanaście nagród JM Rektora SUM za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną. W 2001 r. uzyskała Nagrodę Ministra Zdrowia za cykl publikacji nad opracowaniem i zastosowaniem metodyki oznaczania w moczu wybranych biomarkerów do oceny narażenia na dym tytoniowy, a w 2015 r. Medal Komisji Edukacji Narodowej.

W 2000 r. została powołana na członka Komisji Analizy Chromatograficznej PAN, a od 2013 r. Zespołu Analizy Chromatograficznej i Technik Pokrewnych Komitetu Chemii Analitycznej PAN. Jest członkiem Komitetu Naukowego czasopisma Aparatura Badawcza i Dydaktyczna. Należy do Polskiego Towarzystwa Toksykologicznego. Jest też członkiem Zarządu Śląskiego Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane SEZAM w Gliwicach.

Obecnie prowadzi badania dotyczące poszukiwań biomarkerów chorób przewlekłych i metod ich oznaczania w materiale biologicznym oraz wpływu zanieczyszczeń środowiskowych na ich przebieg.

Pani Profesor wypromowała dwóch doktorantów. Recenzowała 10 prac doktorskich i 2 prace habilitacyjne. Jest autorem lub współautorem prawie 260 opublikowanych prac, w tym oprócz artykułów w czasopismach oraz streszczeń z wystąpień na konferencjach o zasięgu krajowym i międzynarodowym, monografii, skryptów dla studentów polskich i anglojęzycznych, 2 słowników chromatograficznych (w tym pięciojęzyczny) i 3 rozdziałów w książkach.

W wolnych chwilach pasjonuje ją taniec, języki obce i pilates.

[Przesłano przez: Aleksandra Wilk]

SUM © 2016-2020