Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
fotografia Profesor Bronisław Kłaptocz

Śp. Prof. dr hab. n. med. Bronisław Kłaptocz urodził się w 1926 roku w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie ukończył szkołę powszechną w 1939 roku. W 1940 roku został wywieziony na roboty do Niemiec. Po powrocie, od 1941 roku przymusowo pracował jako robotnik w Zakładzie Elektromonterskim w Kamienicy koło Bielska (dzisiaj Bielsko-Biała). W 1945 roku podjął naukę w gimnazjum i liceum w Bielsku. W 1948 roku otrzymał świadectwo dojrzałości i rozpoczął studia stomatologiczne w nowo powołanej Akademii Lekarskiej w Rokitnicy Bytomskiej.

Już jako student III roku rozpoczął pracę w charakterze pełniącego obowiązki asystenta w Katedrze i Zakładzie Protetyki Stomatologicznej. Dyplom lekarza dentysty z wyróżnieniem otrzymał w 1953 roku i rozpoczął studia na drugim kierunku – lekarskim w Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej, które ukończył w 1964 roku. Przez cały ten czas był zatrudniony w Zakładzie Protetyki Stomatologicznej.

Pan Profesor obronił doktorat w 1962 roku, na podstawie dysertacji „Niektóre wczesne objawy niewydolności przyzębia i ich praktyczne uwzględnienie w profilaktyce stomatologicznej".

Od 1964 roku pełnił funkcję Kierownika administracyjnego, w latach 1966-67 pełniącego obowiązki Kierownika Katedry i Zakładu Protetyki, a od 1967 do 1996 Kierownika Katedry i Zakładu Protetyki. Równolegle w tych latach kierował również Specjalistyczną Przychodnią Protetyczną Śląskiej Akademii Medycznej.

W 1966 roku na podstawie przedłożonej rozprawy habilitacyjnej „Biostatyka protez skrzydłowych w żuchwie" uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk medycznych. W końcu 1969 roku uzyskał specjalizację z Protetyki i podjął dodatkową pracę w Wojewódzkiej Przychodni Stomatologicznej w Katowicach jako specjalista-konsultant. Swoją wiedzę pogłębiał między innymi w Klinice Stomatologicznej w Warszawie i w Instytucie Onkologii w Tunisie. W roku 1974 otrzymał tytuł Profesora Nadzwyczajnego, a w 1983 roku Profesora Zwyczajnego.

 

Profesor Bronisław Kłaptocz pełnił w Uczelni zaszczytne funkcje, min.:

  • Prodziekana Wydziału Lekarskiego w Zabrzu,
  • Pełnomocnika Rektora ds. Organizacji Wydziału Lekarskiego w Zabrzu,
  • Dziekana Wydziału Lekarskiego w Zabrzu - 2 kadencje,
  • Prorektora ds. Rozwoju,
  • Członka Senatu przez wiele kadencji,
  • Przewodniczącego i członka wielu komisji uczelnianych i wydziałowych,
  • był organizatorem, przewodniczącym i członkiem Terenowej Komisji Etyki Badań Naukowych na Ludziach,
  • współpracował z Zespołem ds. Uzębienia Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia i Opieki Społecznej, Zarządu Sekcji Protetyki PTS, Sądu Koleżeńskiego PTS, Kolegium Redakcyjnego czasopisma „Protetyka Stomatologiczna" oraz "Przegląd Stomatologiczny".

Prof. dr hab. n. med. Bronisław Kłaptocz był wielokrotnie opiekunem przewodów habilitacyjnych, promotorem rozpraw doktorskich i recenzentem prac naukowych. Był autorem lub współautorem ponad 80 prac naukowych. Wygłaszał referaty na zjazdach, konferencjach, zebraniach naukowo-szkoleniowych PTS i Sekcji Techników Dentystycznych, pełnił również funkcję Kierownika Naukowego i wykładowcy na kursach specjalizacyjnych i dokształcających. Otrzymał nagrody Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne. Wyróżniany był odznaczeniami i medalami, między innymi Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Profesor Bronisław Kłaptocz był przede wszystkim wspaniałym człowiekiem. Osobą ciepłą, wyrozumiałą, sprawiedliwą, wrażliwą na krzywdę ludzką i mimo wcześniej wymienionych osiągnieć cechowała Go wielka, tak rzadko spotykana dzisiaj skromność.

Oprac. na podstawie biogramu prof. B. Kłaptocza autorstwa B. Gruszki zamieszczonego w bazie CDDMiF.

 

 

[Przesłano przez: Aleksandra Wilk]

 

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.