Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Certyfikat Dobrej Praktyki Laboratoryjnej dla Katedry Biologii Molekularnej

Katedra Biologii Molekularnej Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, kierowana przez dr hab. n. med. Joannę Golę, uzyskała CERTYFIKAT DOBREJ PRAKTYKI LABORATORYJNEJ NR 6/2020/DPL w zakresie: - inne badania: badania in vitro w zakresie cytotoksyczności podstawowej.
Dzięki temu Certyfikatowi Katedra może wykonywać certyfikowane badania cytotoksyczności substancji chemicznych i ich mieszanin względem linii komórkowych. Zespół Katedry Biologii Molekularnej WNF w Sosnowcu od wielu lat prowadzi badania dotyczące aktywności biologicznej substancji chemicznych oraz leków, w tym leków biologicznych, wykorzystując techniki biologii molekularnej. W ostatnim czasie, dzięki dotacji celowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w Katedrze została utworzona pracownia sekwencjonowania nowej generacji (NGS), która pozwoliła na rozszerzenie prowadzonych badań naukowych i oferty badań usługowych. Dobra Praktyka Laboratoryjna to system jakości odnoszący się do procesu organizacyjnego i warunków planowania, przeprowadzania i monitorowania nieklinicznych badań substancji i ich mieszanin pod względem bezpieczeństwa dla zdrowia człowieka i środowiska oraz dokumentowania, archiwizowania i prezentowania wyników takich badań.

Zasady Dobrej Praktyki Laboratoryjnej stosuje się w nieklinicznych badaniach dotyczących bezpieczeństwa produktów leczniczych, weterynaryjnych produktów leczniczych, środków ochrony roślin, kosmetyków, produktów biobójczych, dodatków do żywności, dodatków do pasz, detergentów oraz chemikaliów stosowanych w przemyśle, usługach i gospodarstwie domowym. Badania, do których stosuje się zasady Dobrej Praktyki Laboratoryjnej, obejmują badania w laboratoriach, badania w szklarniach i badania polowe. Więcej informacji na temat Zasad Dobrej Praktyki Laboratoryjnej można znaleźć pod linkiem: https://www.gov.pl/web/chemikalia/dobra-praktyka-laboratoryjna.

[Przesłano przez: Aleksandra Wilk]

SUM © 2016-2020