Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
logo sum

Realizowany w Klinice Diabetologii Dziecięcej WNMK Projekt INNODIA ma na celu stworzenie unikalnej bazy klinicznej i biobanku pacjentów o wysokim ryzyku zachorowania na cukrzycę typu 1 (T1D) oraz pacjentów z nowo rozpoznaną T1D, co pozwoli na badanie związków pomiędzy zmniejszaniem się funkcji komórek beta trzustki, a immunofenotypem, genotypem i nowymi biomarkerami. Badania prowadzone są przez Konsorcjum składające się z 40 partnerów, w tym Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach reprezentowany przez zespół pracowników Katedry Pediatrii-Kliniki Diabetologii Dziecięcej pod kierownictwem Pani Prof. dr hab. n. med. Przemysławy Jarosz-Chobot.

W ramach powstałej w ostatnich latach sieci badawczej realizowane są także badania w ramach projektu INNODIA HARVEST, mające na celu podsumowanie obserwacji i wyników badań dotychczas wypracowanych w związku z prowadzeniem projektu INNODIA.

Podpisanie Umowy Grantowej, której celem jest realizacja projektu pt. „Translational approaches to disease modifying therapy of type 1 diabetes - HARVESTing the fruits of INNODIA" („Translacyjne podejścia do terapii modyfikującej przebieg cukrzycy typu 1 - ZBIÓR owoców INNODIA"), o akronimie INNODIA HARVEST umożliwi rozszerzenie Projektu Innodia o wprowadzenie badań eksperymentalnych oraz klinicznych wdrażających nowe strategie mające na celu zahamowanie rozwoju choroby do klinicznie jawnej cukrzycy typu 1 u pacjentów niechorujących, u których obecne są dodatnie przeciwciała związane z destrukcją komórek beta trzustki.

Umowa zawarta została w ramach wygranego 19. konkursu Inicjatywy Leków Innowacyjnych (IMI2 JU) (H2020-JTI-IMI2-2019-19-single-stage). Realizacja projektu rozpoczęła się 1 maja 2020 i potrwa trzy lata.

Podobnie jak w przypadku Projektu INNODIA, głos ludzi żyjących z cukrzycą i ich rodzin będzie w centrum zainteresowań INNODIA HARVEST, tak aby wdrażanie nowych badań oraz wprowadzanie przełomowych zmian w leczeniu choroby, skoncentrowane było na pacjencie.

 

[Przesłano przez: Katarzyna Kałuża]

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.