Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Grzegorz Brożek

Postanowieniem z dnia 11 maja 2020 r. Prezydent RP Andrzej Duda nadał tytuł naukowy profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu dr hab. n. med. Grzegorzowi Brożkowi.

Prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Grzegorz Brożek, absolwent SUM, obecnie pracuje w Katedrze i Zakładzie Epidemiologii Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jest aktywnym lekarzem, naukowcem i popularyzatorem wiedzy medycznej, autorem 97 publikacji naukowych, 101 wystąpień zjazdowych, 4 rozdziałów książek.

Głównym nurtem zainteresowań naukowych Pana Profesora jest epidemiologia chorób alergicznych i obturacyjnych, a szczególnie poznanie częstości i uwarunkowań astmy, stopnia jej niedodiagnozowania i skutków pozazdrowotnych choroby. W tym obszarze godnym uwagi jest aktywne uczestnictwo Pana Profesora w międzynarodowych projektach i sieciach badawczych GA2LEN Screening Survey, GA2LEN Follow Up Study, Global Asthma Network (GAN), Belarus Ukraine Poland Asthma Study (BUPAS), w ramach których poznano epidemiologię astmy, zapalenia zatok i chorób alergicznych dla populacji europejskiej.

Jest pomysłodawcą i koordynatorem uruchomionego w 2017 r. wieloośrodkowego, międzynarodowego badania Young Peoples E-Smoking Study (YUPESS) poświęconego aspektom epidemiologii i szkodliwości stosowania e-papierosów i innych nowatorskich form dostarczania tytoniu wśród ludzi młodych. Jest to drugi istotny nurt aktywności naukowych Pana Profesora.

Ponadto uczestniczył w realizacji projektów badawczych z zakresu metabolomiki, neonatologii i intensywnej terapii dziecięcej, ginekologii, psychicznych zaburzeń odżywiania, medycyny pracy oraz historii medycyny.

Współautor dwóch patentów z zakresu zbierania i przechowywania składu wydychanego powietrza w fenotypowaniu astmy i innych chorób alergicznych.

Współzałożyciel i Przewodniczący sekcji epidemiologii Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, a także Przewodniczący sekcji epidemiologii European Academy of Allergy and Clinical Epidemiology. Od 2012 Członek Senatu SUM.

Odbył liczne kursy i zagraniczne staże naukowe w Wielkiej Brytanii, Niderlandach, Włoszech, Ukrainie, Białorusi, Kanadzie. Przez Uniwersytet Saskatoon w Kanadzie uhonorowany tytułem „Global Ambasador".

Pozazawodowo Pan Profesor zajmuje się sztuką walki dawnym polskim orężem (głównie szabla husarska). Jest Członkiem Signum Polonicum. Interesuje się historią medycyny, wspinaczką i turystyką górską (w czasie studiów był jednym z założycieli sekcji wysokogórskiej AZS przy ŚAM).

Serdecznie gratulujemy!

 

[Przesłano przez: Bożena Langner]

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.