Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Grzegorz Brożek

Postanowieniem z dnia 11 maja 2020 r. Prezydent RP Andrzej Duda nadał tytuł naukowy profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu dr hab. n. med. Grzegorzowi Brożkowi.

Prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Grzegorz Brożek, absolwent SUM, obecnie pracuje w Katedrze i Zakładzie Epidemiologii Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jest aktywnym lekarzem, naukowcem i popularyzatorem wiedzy medycznej, autorem 97 publikacji naukowych, 101 wystąpień zjazdowych, 4 rozdziałów książek.

Głównym nurtem zainteresowań naukowych Pana Profesora jest epidemiologia chorób alergicznych i obturacyjnych, a szczególnie poznanie częstości i uwarunkowań astmy, stopnia jej niedodiagnozowania i skutków pozazdrowotnych choroby. W tym obszarze godnym uwagi jest aktywne uczestnictwo Pana Profesora w międzynarodowych projektach i sieciach badawczych GA2LEN Screening Survey, GA2LEN Follow Up Study, Global Asthma Network (GAN), Belarus Ukraine Poland Asthma Study (BUPAS), w ramach których poznano epidemiologię astmy, zapalenia zatok i chorób alergicznych dla populacji europejskiej.

Jest pomysłodawcą i koordynatorem uruchomionego w 2017 r. wieloośrodkowego, międzynarodowego badania Young Peoples E-Smoking Study (YUPESS) poświęconego aspektom epidemiologii i szkodliwości stosowania e-papierosów i innych nowatorskich form dostarczania tytoniu wśród ludzi młodych. Jest to drugi istotny nurt aktywności naukowych Pana Profesora.

Ponadto uczestniczył w realizacji projektów badawczych z zakresu metabolomiki, neonatologii i intensywnej terapii dziecięcej, ginekologii, psychicznych zaburzeń odżywiania, medycyny pracy oraz historii medycyny.

Współautor dwóch patentów z zakresu zbierania i przechowywania składu wydychanego powietrza w fenotypowaniu astmy i innych chorób alergicznych.

Współzałożyciel i Przewodniczący sekcji epidemiologii Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, a także Przewodniczący sekcji epidemiologii European Academy of Allergy and Clinical Epidemiology. Od 2012 Członek Senatu SUM.

Odbył liczne kursy i zagraniczne staże naukowe w Wielkiej Brytanii, Niderlandach, Włoszech, Ukrainie, Białorusi, Kanadzie. Przez Uniwersytet Saskatoon w Kanadzie uhonorowany tytułem „Global Ambasador".

Pozazawodowo Pan Profesor zajmuje się sztuką walki dawnym polskim orężem (głównie szabla husarska). Jest Członkiem Signum Polonicum. Interesuje się historią medycyny, wspinaczką i turystyką górską (w czasie studiów był jednym z założycieli sekcji wysokogórskiej AZS przy ŚAM).

Serdecznie gratulujemy!

[Przesłano przez: Bożena Langner]