Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Klaudia Bontor

Klaudia Bontor, Doktorantka Kolegium Szkoły Doktorskiej SUM Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu, uzyskała grant naukowy w ramach konkursu PRELUDIUM 18 Narodowego Centrum Nauki.

Do finansowania zakwalifikowano projekt pt. „Udział ligazy gamma-glutamylocysteinowej w antyoksydacyjnym mechanizmie działania sulodeksydu wobec komórek śródbłonka naczyniowego - badania in vitro". Będzie on realizowany w Zakładzie Farmakologii Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach pod opieką naukową i przy aktywnym współudziale dr hab. n. med. Bożeny Gabryel z ww. Zakładu.

Dysfunkcje śródbłonka naczyń krwionośnych są niezwykle istotne zarówno z biologicznego, jak i z klinicznego punktu widzenia, bowiem leżą one u podłoża zaburzeń naczyniowych będących istotą chorób takich jak nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca oraz powikłania cukrzycowe (mikro- i makroangiopatie). Co istotne, choroby te są nie tylko konsekwencją zaburzeń śródbłonka, ale jednocześnie stanowią ich przyczynę. Szczególną uwagę poświęca się dysfunkcjom endotelium związanym ze stresem oksydacyjnym.

Celem projektu jest weryfikacja hipotezy własnej o antyoksydacyjnym działaniu sulodeksydu wobec śródbłonka naczyń krwionośnych związanym z modulacją szlaku biosyntezy i metabolizmu glutationu, oraz określenie roli enzymu warunkującego szybkość jego syntezy – ligazy γ-glutamylocysteinowej, w mechanizmie działania tego leku. W celu odpowiedzi na postawione pytania komórki śródbłonka żyły pępowinowej (HUVEC) poddane zostaną uszkodzeniom oksydacyjnym przy użyciu bodźców stresowych o różnym nasileniu. W różnych modelach stresu oksydacyjnego oceniany będzie wpływ sulodeksydu na żywotność komórek, apoptozę, peroksydację lipidów, stężenie wewnątrzkomórkowego glutationu oraz ekspresję badanych enzymów, zarówno na poziomie genu, jak i białka.

Przewiduje się, że badania odsłonią nieopisany dotąd mechanizm antyoksydacyjnego działania sulodeksydu związany z modulacją stężenia wewnątrzkomórkowego przeciwutleniacza – glutationu. Zdolność sulodeksydu do modulacji ekspresji enzymów zaangażowanych w syntezę i metabolizm glutationu czyni go obiecującą strategią terapeutyczną w leczeniu chorób związanych z oksydacyjnym uszkodzeniem śródbłonka naczyniowego.

W osiemnastej edycji konkursu PRELUDIUM naukowcy złożyli 1146 wniosków na kwotę niemal 170 mln zł. Ostatecznie do finansowania zostało skierowanych 205 projektów o łącznym budżecie prawie 32 mln zł. Ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach wpłynęły trzy wnioski, z czego jeden został rozpatrzony pozytywnie.

Serdecznie gratulujemy!

[Przesłano przez: Bożena Langner]