Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Marek Krzystanek

Postanowieniem z dnia 28 lutego 2020 r. Prezydent RP Andrzej Duda nadał tytuł naukowy profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu dr hab. n. med. Markowi Krzystankowi, Profesorowi badawczo-dydaktycznemu.

Prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Marek Krzystanek pełni funkcję Kierownika Kliniki Rehabilitacji Psychiatrycznej Katedry Psychiatrii i Psychoterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jest aktywnym naukowcem i popularyzatorem wiedzy medycznej, autorem 80 publikacji naukowych i 100 wystąpień zjazdowych, 2 książek i 18 rozdziałów w podręcznikach z dziedziny psychiatrii. Od czterech lat organizuje wraz z zespołem swojej Kliniki w Katowicach innowacyjną formułę konferencji „Sekrety Psychiatry Praktyka”. Jest również Przewodniczącym Naukowej Sekcji Telepsychiatrii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Główne zainteresowania naukowe Pana Profesora obejmują:
• wykorzystywanie nowych technologii w leczeniu i diagnostyce zaburzeń psychicznych,
• badania ewolucji fenomenologii schizofrenii na przestrzeni lat,
• badania eksperymentalne mechanizmów działania leków psychotropowych,
• badania klinicznej skuteczności leczenia zaburzeń psychicznych,
• problematykę uzależnień behawioralnych i zaburzeń seksualnych u osób uzależnionych.

Pan Profesor jest liderem polskiej telepsychiatrii. Przeprowadził największe i najdłużej trwające kliniczne badanie efektów telemedycznego leczenia pacjentów psychiatrycznych, w wyniku którego wdrożono i skomercjalizowano platformę do telemedycznego leczenia pacjentów oraz praktycznie wykorzystano wyniki badania naukowego w postaci sześciu kolejnych telemedycznych projektów rozwojowych, których efektem były dwie wdrożone i skomercjalizowane aplikacje na smartfon, jedna wdrożona aplikacja do diagnozy przesiewowej na smartfon oraz cztery wdrożone videobiblioteki edukacyjne i 26 filmów edukacyjnych, dostępnych w środowisku Internetu.

Przeprowadzone przez Pana Profesora badania naukowe, prace rozwojowe i wdrożeniowe są nowatorskie i pionierskie, jest w Polsce uznanym autorytetem w dziedzinie aplikacji nowych technologii do leczenia pacjentów psychiatrycznych. Badanie telemedyczne, które przeprowadził wprowadziło polską psychiatrię do cybernetycznej ery leczenia pacjenta. Za innowacyjność swoich dokonań był kilkakrotnie nagradzany i wyróżniany przez różne kapituły konkursowe. W styczniu 2020 r. Pan Profesor otrzymał indywidualną Nagrodę Ministra Zdrowia za swoje prace wdrożeniowe.

Badania, które opublikował pokazały światu, że polska psychiatria nie tylko nadąża za postępem w nowoczesnej terapii chorób psychicznych, ale wytycza nowe kierunki rozwoju telepsychiatrii, a dowody na lepszą skuteczność terapii telemedycznej dostarczone przez prof. dra hab. n. med. Marka Krzystanka przyczyniają się do promocji telemedycyny w Polsce i na świecie.

Prywatnie interesuje się filozofią fenomenologiczną, psychologią głębi, buddyzmem zen i gnostycyzmem. Uprawia amatorsko klasyczny boks, gra na puzonie i australijskim didgeridoo. Jest aktywnym poetą, opublikował dotąd sześć tomików poezji: Krwawe Zimy (2007), Białe Wilki (2011), Zimne Słońce (2012), Bestionizm (2014), Jasne i Ciemne Haiku (2016) oraz Arkadia Indygo (2018). Obecnie w przygotowaniu jest tomik pt. „Ogrody Bogów”.

Serdecznie gratulujemy!


[Przesłano przez: Katarzyna Kałuża]

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 

"Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2023

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.