Postanowieniem z dnia 28 lutego 2020 r. Prezydent RP Andrzej Duda nadał tytuł naukowy profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu dr hab. n. med. Markowi Krzystankowi, Profesorowi badawczo-dydaktycznemu.
Prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Marek Krzystanek pełni funkcję Kierownika Kliniki Rehabilitacji Psychiatrycznej Katedry Psychiatrii i Psychoterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jest aktywnym naukowcem i popularyzatorem wiedzy medycznej, autorem 80 publikacji naukowych i 100 wystąpień zjazdowych, 2 książek i 18 rozdziałów w podręcznikach z dziedziny psychiatrii. Od czterech lat organizuje wraz z zespołem swojej Kliniki w Katowicach innowacyjną formułę konferencji „Sekrety Psychiatry Praktyka”. Jest również Przewodniczącym Naukowej Sekcji Telepsychiatrii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Główne zainteresowania naukowe Pana Profesora obejmują:
• wykorzystywanie nowych technologii w leczeniu i diagnostyce zaburzeń psychicznych,
• badania ewolucji fenomenologii schizofrenii na przestrzeni lat,
• badania eksperymentalne mechanizmów działania leków psychotropowych,
• badania klinicznej skuteczności leczenia zaburzeń psychicznych,
• problematykę uzależnień behawioralnych i zaburzeń seksualnych u osób uzależnionych.
Pan Profesor jest liderem polskiej telepsychiatrii. Przeprowadził największe i najdłużej trwające kliniczne badanie efektów telemedycznego leczenia pacjentów psychiatrycznych, w wyniku którego wdrożono i skomercjalizowano platformę do telemedycznego leczenia pacjentów oraz praktycznie wykorzystano wyniki badania naukowego w postaci sześciu kolejnych telemedycznych projektów rozwojowych, których efektem były dwie wdrożone i skomercjalizowane aplikacje na smartfon, jedna wdrożona aplikacja do diagnozy przesiewowej na smartfon oraz cztery wdrożone videobiblioteki edukacyjne i 26 filmów edukacyjnych, dostępnych w środowisku Internetu.
Przeprowadzone przez Pana Profesora badania naukowe, prace rozwojowe i wdrożeniowe są nowatorskie i pionierskie, jest w Polsce uznanym autorytetem w dziedzinie aplikacji nowych technologii do leczenia pacjentów psychiatrycznych. Badanie telemedyczne, które przeprowadził wprowadziło polską psychiatrię do cybernetycznej ery leczenia pacjenta. Za innowacyjność swoich dokonań był kilkakrotnie nagradzany i wyróżniany przez różne kapituły konkursowe. W styczniu 2020 r. Pan Profesor otrzymał indywidualną Nagrodę Ministra Zdrowia za swoje prace wdrożeniowe.
Badania, które opublikował pokazały światu, że polska psychiatria nie tylko nadąża za postępem w nowoczesnej terapii chorób psychicznych, ale wytycza nowe kierunki rozwoju telepsychiatrii, a dowody na lepszą skuteczność terapii telemedycznej dostarczone przez prof. dra hab. n. med. Marka Krzystanka przyczyniają się do promocji telemedycyny w Polsce i na świecie.
Prywatnie interesuje się filozofią fenomenologiczną, psychologią głębi, buddyzmem zen i gnostycyzmem. Uprawia amatorsko klasyczny boks, gra na puzonie i australijskim didgeridoo. Jest aktywnym poetą, opublikował dotąd sześć tomików poezji: Krwawe Zimy (2007), Białe Wilki (2011), Zimne Słońce (2012), Bestionizm (2014), Jasne i Ciemne Haiku (2016) oraz Arkadia Indygo (2018). Obecnie w przygotowaniu jest tomik pt. „Ogrody Bogów”.
Serdecznie gratulujemy!
[Przesłano przez: Katarzyna Kałuża]