Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
dr hab. n. med. Adam Rudnik

Postanowieniem z dnia 28 lutego 2020 r. Prezydent RP Andrzej Duda nadał tytuł naukowy profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu dr hab. n. med. Adamowi Rudnikowi.

Prof. dr. hab. n. med. Adam Rudnik pełni funkcję Kierownika Kliniki Neurochirurgii Katedry Neurochirurgii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Po otrzymaniu w 1979 r. dyplomu lekarza w Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej rozpoczął pracę w Zakładzie i Katedrze Anatomii Prawidłowej, a od 1981r. w Katedrze Neurochirurgii Uczelni. W1983 r. uzyskał pierwszy stopień specjalizacji z neurologii, a w 1988 r., z wyróżnieniem, zdał egzamin specjalizacyjny drugiego stopnia z zakresu neurochirurgii. Stopień naukowy doktora nauk medycznych uzyskał w 1988 r. na podstawie rozprawy doktorskiej pt. „Wartość prognostyczna niektórych czynników klinicznych i diagnostycznych w pourazowych krwiakach wewnątrzczaszkowych”. W 2009 r. na podstawie dorobku naukowego i rozprawy „Endoskopowe przezklinowe leczenie gruczolaków przysadki – technika operacyjna, skuteczność i bezpieczeństwo metody, analiza porównawcza z metodą mikroskopową, czynniki prognostyczne” otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego w zakresie medycyna – neurochirurgia.

Wynikiem pracy naukowo-badawczej Profesora Adama Rudnika jest 41 publikacji w recenzowanych czasopismach oraz 71 doniesień wygłoszonych na konferencjach krajowych i zagranicznych. Główne tematy tych prac to urazy czaszkowo-mózgowe, choroby naczyniowe mózgu oraz najliczniejsze - prace z zakresu nowotworów podstawy czaszki i ośrodkowego układu nerwowego.

W 2001 r., wraz z zespołem, wprowadził do praktyki klinicznej, po raz pierwszy w Polsce, zabiegi usuwania gruczolaków przysadki metodą endoskopową. W tym zakresie postrzegany jest jako pionier techniki endoskopowej w neurochirurgii polskiej i w 2014 r., w uznaniu powyższych zasług, decyzją prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, otrzymał Złoty Krzyż Zasługi.
Profesor Adam Rudnik był promotorem czterech rozpraw doktorskich oraz recenzentem w 1 przewodzie habilitacyjnym i 3 rozprawach doktorskich. Od 2013 r. jest przewodniczącym Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów (od 2017 r. drugą kadencję) oraz członkiem Zarządu Głównego tegoż Towarzystwa.
Serdecznie gratulujemy!

 

[Przesłano przez: Bożena Langner]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.