Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

dr hab. n. med. Adam Rudnik

Postanowieniem z dnia 28 lutego 2020 r. Prezydent RP Andrzej Duda nadał tytuł naukowy profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu dr hab. n. med. Adamowi Rudnikowi.

Prof. dr. hab. n. med. Adam Rudnik pełni funkcję Kierownika Kliniki Neurochirurgii Katedry Neurochirurgii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Po otrzymaniu w 1979 r. dyplomu lekarza w Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej rozpoczął pracę w Zakładzie i Katedrze Anatomii Prawidłowej, a od 1981r. w Katedrze Neurochirurgii Uczelni. W1983 r. uzyskał pierwszy stopień specjalizacji z neurologii, a w 1988 r., z wyróżnieniem, zdał egzamin specjalizacyjny drugiego stopnia z zakresu neurochirurgii. Stopień naukowy doktora nauk medycznych uzyskał w 1988 r. na podstawie rozprawy doktorskiej pt. „Wartość prognostyczna niektórych czynników klinicznych i diagnostycznych w pourazowych krwiakach wewnątrzczaszkowych”. W 2009 r. na podstawie dorobku naukowego i rozprawy „Endoskopowe przezklinowe leczenie gruczolaków przysadki – technika operacyjna, skuteczność i bezpieczeństwo metody, analiza porównawcza z metodą mikroskopową, czynniki prognostyczne” otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego w zakresie medycyna – neurochirurgia.

Wynikiem pracy naukowo-badawczej Profesora Adama Rudnika jest 41 publikacji w recenzowanych czasopismach oraz 71 doniesień wygłoszonych na konferencjach krajowych i zagranicznych. Główne tematy tych prac to urazy czaszkowo-mózgowe, choroby naczyniowe mózgu oraz najliczniejsze - prace z zakresu nowotworów podstawy czaszki i ośrodkowego układu nerwowego.

W 2001 r., wraz z zespołem, wprowadził do praktyki klinicznej, po raz pierwszy w Polsce, zabiegi usuwania gruczolaków przysadki metodą endoskopową. W tym zakresie postrzegany jest jako pionier techniki endoskopowej w neurochirurgii polskiej i w 2014 r., w uznaniu powyższych zasług, decyzją prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, otrzymał Złoty Krzyż Zasługi.
Profesor Adam Rudnik był promotorem czterech rozpraw doktorskich oraz recenzentem w 1 przewodzie habilitacyjnym i 3 rozprawach doktorskich. Od 2013 r. jest przewodniczącym Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów (od 2017 r. drugą kadencję) oraz członkiem Zarządu Głównego tegoż Towarzystwa.
Serdecznie gratulujemy!

[Przesłano przez: Bożena Langner]