Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

dr hab. n. med. Robert Król

Postanowieniem z dnia 10 marca 2020 r. Prezydent RP Andrzej Duda nadał tytuł naukowy profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu dr hab. n. med. Robertowi Królowi.

Pan Profesor jest absolwentem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Od początku kariery naukowej i zawodowej jest związany z Alma Mater. Obecnie pełni funkcję Kierownika Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach SUM.

Jest specjalistą w dziedzinie chirurgii ogólnej, naczyniowej i transplantologii klinicznej. Zainteresowania badawcze Pana Profesora obejmują głównie zagadnienia związane z przeszczepieniem nerek (w ostatnich latach również trzustki i wątroby), a także z powikłaniami związanymi z wykonywaniem tych procedur.
Pan Profesor jest autorem i współautorem 97 pełnotekstowych prac naukowych o łącznym współczynniku oddziaływania IF 52 pkt i indeksie Hirscha 10 oraz 144 doniesień zjazdowych prezentowanych w Polsce i za granicą.
Otrzymał indywidualną nagrodę II stopnia oraz trzykrotnie zespołową nagrodę III stopnia Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w zakresie działalności naukowej. Zainicjował i wprowadził program przeszczepiania wątroby na Śląsku, za co otrzymał indywidualna nagrodę Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, w którym pełni funkcję członka Zarządu Głównego.
W 2019 roku był współautorem pierwszej w Polsce operacji jednoczasowego przeszczepienia płuc i wątroby.

Serdecznie gratulujemy!

[Przesłano przez: Bożena Langner]