Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Gratulacje dla prof. dr hab. n. med. Tomasza Szczepańskiego

Funkcję Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w latach 2020-2024 obejmie prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański. Tak zdecydowało Uczelniane Kolegium Elektorów podczas wyborów, które odbyły się w dniu 19 marca 2020 r. Do głosowania uprawnionych było 586 Elektorów. Wydano 505 kodów do głosowania. 484 Elektorów oddało głosy, w tym 308 zagłosowało na Pana Profesora Tomasza Szczepańskiego, 176 na Profesora Andrzeja Więcka. 21 osób nie oddało głosów

W planach Rektora Elekta są działania na rzecz całej Wspólnoty akademickiej – „Mam głębokie przekonanie, że Rektor winien być osobą, która łączy a nie dzieli, człowiekiem, który nie reprezentuje interesów żadnego z Wydziałów Uniwersytetu poświęcając się codziennej pracy dla dobra ogółu, kimś, kto nie opowiada się za jakąkolwiek grupą interesów starając się obiektywnie i racjonalnie znajdować wspólny mianownik dla różnorodności" jak mówił podczas kampanii. Zamierza m.in.: wzmocnić pozycję SUM jako liczącego się ośrodka naukowego w Europie, działać na rzecz budowy silnej bazy klinicznej SUM, wprowadzić wielkoskalowe technologie, nowoczesną administrację, odpowiadać na potrzeby Pracowników, Studentów, Doktorantów SUM, dążyć do tego, by Uniwersytet został w przyszłości uczelnią badawczą.

Dla Społeczności akademickiej na kanale SUM YouTube, została przygotowana transmisja z wyborów, które ze względu na obecną sytuację sanitarno-epidemiczną zostały przeprowadzone przy użyciu systemu elektronicznego. Po godzinie 12:00 zostały ogłoszone wyniki. Ustępujący Rektor SUM prof. dr hab. n. med. Przemysław Jałowiecki podziękował kandydatom za udział w wyborach i pogratulował wygranej Profesorowi Tomaszowi Szczepańskiemu.

Serdecznie gratulujemy!

 

------------------------------------

Profesor Tomasz Szczepański – lekarz pediatra, onkolog i hematolog, Kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej SUM, Prorektor ds. Nauki SUM w latach 2016-2020. Członek Pol. Tow. Pediatrycznego (od 1994, Członek Zarządu Głównego od 2007), Pol. Tow. Hematologów i Transfuzjologów (od 1995), Pol. Tow. Onkologii i Hematologii Dziecięcej (od 2003, Przewodniczący Zarządu Głównego od 2016 r.), Kolegium Medycyny Laboratoryjnej (od 2005), European Haematology Association (od 1996), American Society of Hematology (od 2000), International Society of Paediatric Oncology (SIOP, od 2007; Członek Zarządu Głównego SIOP Europe od 2019). Członek Rady Honorowej Fundacji "Iskierka". Od 2018 r. wchodzi w skład działającego w Ministerstwie Zdrowia zespołu ds. opracowania koncepcji organizacji i funkcjonowania Narodowego Instytutu Onkologii. Został powołany do Zespołu ds. Narodowej Strategii Onkologicznej, utworzonego w maju 2019 r.

Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in.: nagrody Prezesa Rady Ministrów za rozprawę habilitacyjną, czterokrotnie indywidualnej nagrody ministra zdrowia za osiągnięcia naukowe, nagrody im. Tomasza Jakuba Michalskiego, nagrody Stevena Hogendijk "Bataafsch Genootschap der Proefondervindelijke Wijsbegeerte" (za najlepszą medyczną rozprawę w l. 2002–2003), nagrody "Brązowy Lider w Ochronie Zdrowia" w kategorii Innowacyjne Pomysły w Ochronie Zdrowia, statuetki "Zabrzańska Atena" w kategorii Medycyna i Nauka oraz wielu indywidualnych i zespołowych nagród Rektora SUM za osiągnięcia w pracy naukowej i organizacyjnej. Był nominowany do Editorial Board czasopisma "Leukemia". W 2020 r. uhonorowany nagrodą specjalną Fundacji Iskierka, w której Radzie Honorowej zasiada.

W pracy naukowej Pan Profesor zajmuje się zagadnieniami dot.: immunologii, biologii molekularnej i diagnostyki ostrych białaczek, ze szczególnym uwzględnieniem, m.in. immunodiagnostyki białaczek i chłoniaków u dzieci, minimalnej choroby resztkowej w białaczkach u dzieci, diagnostyki molekularnej w hematologii onkologicznej, ostrej białaczki limfoblastycznej u niemowląt, regeneracji szpiku kostnego po chemioterapii, oporności wielolekowej w białaczkach u dzieci.

Zainteresowania pozazawodowe Pana Profesora: turystyka, zbieranie grzybów, słuchanie muzyki rockowej.

 

 

[Przesłano przez: Bożena Langner]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.