Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

 

Dzięki uprzejmości prof. dr. hab. n. med. Andrzeja Wiczkowskiego, Kierownika Katedry i Zakładu Ogólnej Biologii Lekarskiej oraz  Prorektor ds. Szkolenia Podyplomowego prof. dr hab. n. med. Krystyny Olczyk, podczas odbywających się w Zabrzu-Rokitnicy Dni Otwartych Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu po raz pierwszy zorganizowano wystawę pod nazwą: "Muzeum Historii Medycyny (w organizacji)". Tytuł wystawy nawiązywał do planów utworzenia w SUM - Muzeum Historii Medycyny.

 

Na wystawie zgromadzono kilkaset eksponatów pochodzących ze zbiorów: Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Katedry i Zakładu Ogólnej Biologii Lekarskiej w Zabrzu, Katedry i Zakładu Patomorfologii w Zabrzu oraz ze zbiorów prywatnych. Zwiedzający mogli zapoznać się z polskimi podręcznikami medycznymi z I i II poł.  XIX w., XIX-wiecznymi rozprawami doktorskimi, pierwszymi polskimi podręcznikami histologii z XIX i pocz. XX w., oryginalnymi zarządzeniami władz zaborczych z poł. XIX w. wprowadzającymi zasady wykonywania sekcji sądowo-lekarskich na ziemiach polskich. Ponadto zaprezentowano dokumenty i publikacje ilustrujące początki Pogotowia Ratunkowego w Polsce oraz pierwsze publikacje z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Poza książkami można było obejrzeć  mikroskopy z XIX i XX w. wraz z preparatami mikroskopowymi sprzed I wojny światowej, sprzęt medyczny, w tym zestaw narzędzi sekcyjnych z początku XX w., publikacje międzywojennej służby zdrowia z terenu ówczesnego województwa śląskiego, a także przed i powojenne skrypty dla studentów. Eksponaty związane z naszą Uczelnią to m.in.: kolekcja medali wybitych z okazji kolejnych rocznic powstania Śląskiej Akademii Medycznej, dawne i współczesne karykatury pracowników ŚAM/SUM, czapki studenckie, wreszcie mundur dawnego Studium Wojskowego z Rokitnicy czy toga byłego rektora ŚAM z lat 1962-1971 prof. Witolda Niepołomskiego. Po wystawie oprowadzali zwiedzających: jej organizator - dr n. med. Daniel Sabat oraz studentki koła naukowego STN przy Katedrze i Zakładzie Patomorfologii w Zabrzu: Agnieszka Mazur i Dominika Niedziela.

W ciągu dwóch dni wystawę zwiedziło ok. 200-300 osób: licealistów oraz studentów i pracowników Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

dr n. med. Daniel Sabat

 

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.