Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Prof. dr hab. n. med. Katarzyna Komosińska-Vassev

Postanowieniem z dnia 6.02.2020 r. Prezydent RP Andrzej Duda nadał dr. hab. n. med. Katarzynie Komosińskiej-Vassev tytuł naukowy profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu.

Pani Profesor obecnie pełni funkcję Prodziekana Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu SUM w Katowicach, posiada specjalizację z laboratoryjnej diagnostyki medycznej oraz wieloletnie doświadczenie i dorobek naukowy w zakresie medycyny laboratoryjnej. Legitymuje się prawie 27-letnią działalnością dydaktyczną, uczestnicząc w kształceniu przeddyplomowym i podyplomowym farmaceutów i diagnostów laboratoryjnych. Jest członkiem Rady Dyscypliny Nauk Medycznych SUM w Katowicach i członkiem Komisji Nauki tej Rady. Działalność naukowa dr hab. n. med. Katarzyny Komosińskiej-Vassev dotyczy zagadnień szeroko pojętej medycyny laboratoryjnej, obejmujących ocenę metabolizmu składników macierzy pozakomórkowej – proteoglikanów, ich łańcuchów glikozoaminoglikanowych oraz białek włóknistych, a także – ocenę równowagi prooksydacyjno-antyoksydacyjnej w przebiegu procesów fizjologicznych jak i patologicznych w ustroju, z określeniem możliwości zastosowania badanych parametrów biochemicznych w diagnostyce laboratoryjnej. Istotną część działalności badawczej stanowią prace w zakresie postsyntetycznej modyfikacji składników macierzy pozakomórkowej, jak również prace, dotyczące oddziaływań składników macierzy z licznymi ligandami, włączając cytokiny, czynniki wzrostowe i ich inhibitory. Prace naukowo-badawcze powstałe w okresie ostatnich latach skupiają się na ocenie zmian składu i struktury glikozoaminoglikanów i białek macierzy pozakomórkowej w procesach naprawy uszkodzeń tkankowych w doświadczalnym modelu gojenia się ran pooparzeniowych. Ważnym aspektem działalności naukowo-badawczej Pani Profesor są badania z zastosowaniem spektroskopii rezonansu magnetycznego w ocenie właściwości antyoksydacyjnych wybranych leków i aktywnych substancji pochodzenia naturalnego.

Prof. dr hab. n. med. Katarzyna Komosińska-Vassev jest autorką wielu recenzji prac naukowych w czasopismach o współczynniku oddziaływania IF oraz kilkunastu prac eksperckich, związanych z oceną projektów międzynarodowych finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Odbyła cztery zagraniczne staże naukowo-szkoleniowe w Université de Reims Champagne-Ardenne (Francja) oraz Medical University of Varna (Bułgaria), uczestnicząc w realizacji międzynarodowych projektów badawczych i pracach nad harmonizacją programów dydaktycznych dla studentów kierunku farmacja na europejskich wydziałach farmaceutycznych. Pani Profesor jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej (Viceprzewodnicząca Oddziału Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej w Katowicach w kadencji 2017–2021), Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, zaś od 2009 roku – Międzynarodowej Federacji Chemii Klinicznej i Medycyny Laboratoryjnej (International Federation of Clinical Chemistry). Od 2012 roku jest członkiem Kolegium Medycyny Laboratoryjnej w Polsce (początkowo Członek Rady Zarządu obecnie – Przewodnicząca Grupy Roboczej: Biochemia Kliniczna/Diagnostyka Laboratoryjna. Za swoje osiągnięcia naukowe otrzymała wyróżnienie przyznane przez Ministra Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, Nagrodę Specjalną im. Prof. Jana Sznajda „za wybitne osiągnięcia w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej” przyznaną przez Fundację Rozwoju Diagnostyki Laboratoryjnej za całokształt działalności zawodowej i naukowej, jak również Medal Komisji Edukacji Narodowej. Jest także laureatką licznych nagród JM Rektora SUM.

Serdecznie gratulujemy!

 
[Przesłano przez: Bożena Langner]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.