W dniu 10 lutego br. w Wydziale Nauk o Zdrowiu w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach gościli uczestnicy warsztatów projektowych DigiCare Country. Poza partnerami projektu, reprezentującymi ośrodki polskie (Bytom, Kraków), niemieckie (Essen) i bułgarskie (Sofia/Płowdiw), w warsztatach uczestniczyli również przedstawiciele interesariuszy zewnętrznych reprezentujący instytucje i organizacje realizujące opiekę nad osobami z demencją i zagrożonymi demencją, takie jak Polski Czerwony Krzyż, Krajowy Związek Emerytów i Rencistów, lokalne domy pomocy społecznej.
W ramach warsztatów zostały zaprezentowane podstawowe założenia projektu DigiCare Country oraz podstawy merytoryczne dotyczące demencji, także w wymiarze międzykulturowym. Następnie, co stanowiło najważniejszą część warsztatów, w trakcie pracy grupowej wypracowano szereg istotnych konkluzji dotyczących potrzeb i problemów osób opiekujących się chorymi na demencję – zarówno w aspekcie dotyczącym kontaktu z chorym, jak i godzenia własnych potrzeb z opieką, a także realizowania podstawowych funkcji życia codziennego przez opiekunów nieformalnych.
Liczna obecność interesariuszy zewnętrznych, jak i duże ich zaangażowanie w pracę grupową, dowodzi o dużym zapotrzebowaniu na narzędzie wspomagające pracę opiekunów.
Projekt jest finansowany przez niemieckie Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych (identyfikator finansowania: 01DS19034).
[Przesłano przez: Bożena Langner]