Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

W dniach 25 - 27 stycznia 2020 r. w Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego oraz w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyła się czwarta edycja śląskiego święta nauki – 4. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE – „Nauka jest bliżej”.

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to obecnie jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie. O międzynarodowym charakterze kolejnych edycji świadczy fakt, że Śląski Festiwal Nauki został zgłoszony i przyjęty do sieci European Science Engagement Association. ŚFN został również wyróżniony „Złotą różą” czyli pierwszą nagrodą dla najlepszej akcji marketingowej wśród wydarzeń popularnonaukowych podczas konferencji EUPRIO (European Association of Communication Professionals in Higher Education).

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach był współorganizatorem tego wydarzenia, wspólnie z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, Politechniką Śląską, Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademią Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach, Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym im. J. Długosza w Częstochowie oraz Akademią Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej. Miastem gospodarzem wydarzenia było Miasto Katowice, a Współgospodarzami Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Partnerem Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W dniu 25 stycznia 2020 r., podczas oficjalnej inauguracji Festiwalu w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, wręczono Śląskie Nagrody Naukowe. Laureatami są badacze i twórcy, którzy w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju nauki i prezentują wybitne osiągnięcia, jak również promują śląską naukę na arenie krajowej i międzynarodowej.
Laureatem Śląskiej Nagrody Naukowej, reprezentującym Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, został Pan prof. dr hab. n. med. Wojciech Wojakowski z Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach. Laureatowi serdecznie gratulujemy!

Podczas Festiwalu nasza Uczelnia zaprezentowała 12 wykładów, 3 warsztaty oraz 25 stanowisk pokazowych w następujących obszarach: Medycyna i Zdrowie, Nauki Ścisłe, Przyroda oraz w strefie Dziecka i Sportu. Nasze stanowiska cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród zwiedzających.

Studenci Koła Naukowego przy Klinice Okulistyki Katedry Okulistyki Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach SUM przygotowali stoisko pokazowe pod hasłem: Wzrok-Wada wzroku-Widzenie.

Na stanowisku „Kolorowa chemia” studenci działający w ramach Koła Naukowego przy Katedrze i Zakładzie Farmacji Fizycznej Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu pod nadzorem mgr Wojciecha Rogóża opiekuna koła naukowego zaprezentowali barwne oblicze chemii.
W toku trwania pokazów odwiedzający mogli zobaczyć m.in. sztuczną krew, sublimację i resublimację kwasu benzoesowego, "złoty śnieg", "ogród chemiczny", mrożenie elementów owoców w ciekłym azocie i przykłady jego praktycznego zastosowania, "lampę wulkaniczną" oraz kolory manganu na różnych stopniach utlenienia.

Katedra i Zakład Biochemii z Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu przygotował pokazy pt. "Biochemiczni mordercy. Spójrz w oczy najgroźniejszym zabójcom uwięzionym w szkle." Uczestnicy ŚFN mogli samodzielnie wykonać widowiskowe reakcje chemiczne z udziałem głównych sprawców chorób cywilizacyjnych (m.in. skrobi, cholesterolu, fruktozy). Pokazy zawierały także informacje teoretyczne o mechanizmie działania węglowodanów na nasz organizm oraz procesach tworzenia blaszki miażdżycowej. Ponadto zgodnie z tematyką festiwalu pokazy wzbogacono o  wizualizację efektu cieplarnianego. Ponadto dr Sławomir Smolik miał 40 minutową prelekcję pt. "10 kilogramów biochemicznego zabójcy - wizja lokalna i raport z sekcji zwłok wymierającego gatunku Homo sapiens obesus."

Stanowisko "Fale mechaniczne", którego koordynatorem był dr n. med. inż. Paweł Dolibog z Katedry i Zakładu Biofizyki Lekarskiej Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach dało okazję zapoznać się z mechanizmami i skutkami oddziaływania fali akustycznej na organizm ludzki. Przybliżono charakterystykę fizyczną fali akustycznej i sposób jej propagacji (energię fali akustycznej, generowanej z głośnika basowego, wykorzystaliśmy aby zgasić płomienie świeczek) oraz zjawisko rezonansu mechanicznego. Zaprezentowane zostały fale stojące tworząc niezwykłe figury Chladniego. Dużym zainteresowaniem wśród młodszych uczestników cieszyła się kołyska Newtona.

Studentki Studenckiego Koła Naukowego przy Zakładzie Technologii i Oceny Jakości Żywności Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu na stanowisku „Weryfikacja zmysłów wzroku i węchu w analizie sensorycznej” przygotowały dla uczestników zadania z zakresu analizy sensorycznej.
Dla najmłodszych przygotowano zadania polegające na uszeregowaniu kolorów od najjaśniejszego do najciemniejszego.
Na stanowisku "Higiena dentystyczna" prowadzonym przez dr n. o zdrowiu Mateusza Grajka z Zakładu Zdrowia Publicznego Katedry Polityki Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu młodzież mogła zapoznać się z aktualnymi zaleceniami dotyczącymi higieny jamy ustnej, prawidłowymi nawykami związanymi z częstotliwością i techniką mycia zębów. Dodatkowo na stanowisku dostępny był fantom głowy i żuchwy (posiadający pełne, prawidłowe uzębienie), model przedstawiający etapy powstawania próchnicy zębów, pokaz produktów kariogennych i zawartości cukru w popularnych przekąskach.

Mgr Gabriela Wanat i studentki z Koła Naukowego Promocji Zdrowia Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu pokazały, że nauka z jedzeniem ma wiele wspólnego. Na stoisku „Kuchni Molekularnej” można było zaobserwować cechy glutenu i sposób jego wypłukiwania z mąki, a dzieci mogły zrobić ciastolinę ekologiczną z mąki ziemniaczanej, mydła i barwników spożywczych.
Pracownicy Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej w Katowicach i Centrum Symulacji Medycznej w Zabrzu zaprosili uczestników Festiwalu do odbycia niezwykłej podróży w głąb ludzkiego ciała, m.in. dzięki wykorzystaniu wirtualnego stołu anatomicznego. Zwiedzający zostali przeniesieni do szpitalnej sali, gdzie w rolę pacjenta wcielił się zaawansowany symulator medyczny.
Z kolei pracownicy Biblioteki Głównej SUM przygotowali atlasy anatomiczne 3D, a także tradycyjne modele. Dla fanów gier planszowych przygotowano rywalizacje o tematyce zdrowotnej, a dla tradycjonalistów najciekawsze biblioteczne zbiory o tematyce popularnonaukowej.

Na stanowisku „Zdrowa Kobieta” zainteresowani zostali zaproszeni do rozmowy o profilaktyce i edukacji zdrowotnej kobiet. Przekazywano im informacje nie tylko na temat fizjologii cyklu miesiączkowego, profilaktyki raka szyjki macicy i raka sutka, jak również o szeroko pojmowanej edukacji zdrowotnej, pomiarze glikemii czy ciśnienia tętniczego.
W „Laboratorium pluszowego misia” przygotowanym przez członków Studenckiego Towarzystwa Diagnostów Laboratoryjnych dzieci mogły nauczyć się, jak pobrać krew swojemu ulubieńcowi - pluszowemu misiowi. Przekonać się, że pobieranie krwi wcale nie musi być straszne. Poczuć się jak prawdziwy hematolog i zrobić rozmaz krwi - soku z buraka na profesjonalnych szkiełkach.

Podczas warsztatu „Coaching dla zdrowia” prowadzonym przez dr n. o zdrowiu Magdalenę Gruszczyńską, uczestnicy mieli okazję przyjrzeć się poszczególnym obszarom swojego życia, określić poziom satysfakcji z nich oraz poznać metody, które pomogą określić własne cele zdrowotne i życiowe. Warsztaty przeznaczone są dla osób dorosłych w każdym wieku.

To tylko niektóre z aktywności zaprezentowanych przez Uczelnię. To dzięki Państwa zaangażowaniu, z edycji na edycję Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach może przedstawić coraz szerszą ofertę.
Bardzo dziękujemy Wykładowcom oraz Studentom za udział w 4. Śląskim Festiwalu Nauki KATOWICE. Bez Państwa dobrej woli, świetnych pomysłów i pozytywnej energii udział Uczelni w wydarzeniu byłby niemożliwy.

Serdecznie zapraszamy do przystąpienia do kolejnej edycji wydarzenia. 


[Przesłano przez: Aleksandra Wilk]

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.