Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

4. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE
Bardziej międzynarodowo, bardziej POP, bardziej (radio)aktywnie – ŚFN taki sam, a jednak trochę inny.
Śląski Festiwal Nauki KATOWICE już na dobre wpisał się w kalendarz wydarzeń odbywających się zimą w stolicy województwa śląskiego. Czwartą edycję ŚFN zaplanowano na 25–27 stycznia 2020 r., czyli o dwa tygodnie później niż przed rokiem. Pomysłodawcą przedsięwzięcia i jego liderem od początku jest Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Trzecia odsłona ŚFN przyciągnęła do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach – areny zasadniczej część festiwalu – aż 35 tysięcy osób, kilka kolejnych tysięcy śledziło przebieg wydarzenia za pośrednictwem transmisji internetowej. Dane te potwierdzają tylko, że zapotrzebowanie na taką formę prezentowania i przybliżania nauki jest w naszym regionie ogromne.

Już teraz Śląski Festiwal Nauki KATOWICE jest największym w Polsce wydarzeniem o charakterze popularyzującym naukę w kategorii tych odbywających się w jednym miejscu i pod dachem. W ramach czwartej edycji organizatorzy festiwalu postanowili ponownie skorzystać ze sprawdzonego modelu. 4. ŚFN KATOWICE rozpocznie zatem po raz kolejny sobotnia uroczysta gala otwarcia w Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach, a w niedzielę i w poniedziałek na rzecz festiwalu zostanie zagospodarowana praktycznie cała ogromna powierzchnia gmachu MCK.

W programie inauguracji znajdzie się spektakl Radiance: The Passion of Marie Curie. Sztukę o życiu i pracy Marii Skłodowskiej-Curie napisał amerykański aktor Alan Alda. W Polsce znamy go przede wszystkim z roli Sokolego Oka Pierce’a w bardzo popularnym w latach 90. serialu komediowym M*A*S*H. Należy jednak pamiętać, że jest to laureat nagród Emmy i Złotego Globu, a także – co może być dość zaskakujące – popularyzator nauki.

26 stycznia organizatorzy zapraszają do MCK szczególnie rodziny z dziećmi, grupy znajomych i osoby indywidualne. Program poniedziałku 27 stycznia, pierwszego dnia szkolnego po powrocie z ferii zimowych, układany jest z myślą o szkolnych grupach zorganizowanych.

Na pewno 4. ŚFN KATOWICE nabierze o wiele bardziej międzynarodowego charakteru, a to ze względu na bardzo liczną reprezentację gości zagranicznych. Czterech z nich będzie miało status gościa specjalnego (w kolejności alfabetycznej): austriacki pisarz science fiction Marc Elsberg (którego najnowsza powieść zatytułowana Chciwość ukazała się w tym roku), amerykański astronom i popularyzator nauki Seth Shostak (m.in. były dyrektor Instytutu SETI zajmującego się poszukiwaniem inteligencji pozaziemskiej), Brytyjczyk Daniel Tammet (sawant obdarzony ponadprzeciętnymi umiejętnościami arytmetycznymi i językowymi, aktualny rekordzista Europy w recytowaniu z pamięci rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi) oraz amerykański inżynier lotniczy i pisarz Robert Zubrin (propagator idei kolonizacji i eksploracji Marsa). Ponadto do Katowic przyjadą m.in. przedstawiciele zaprzyjaźnionych festiwalu nauki z Wielkiej Brytanii i Szwecji.

Organizatorzy festiwalu postanowili również rozszerzyć grono ambasadorów ŚFN – rok temu funkcję tę pełnił kwartet Wiktor Niedzicki, Piotr Baron, Tomasz Rożek i Łukasz Lamża, teraz grono to tworzy jedenaścioro osób.

Propozycję objęcia funkcji ambasadorskiej przyjęły trzy panie: prof. Katarzyna Kłosińska, przewodnicząca Rady Języka Polskiego, dr Agata Kołodziejczyk, pracująca m.in. dla Analog Astronaut Training Center, i astronautka NASA Nicole Stott, która była głównym zagranicznym gościem specjalnym podczas trzeciej edycji. Ambasadorami idei festiwalowej zostali również: dziennikarz Polskiego Radia Katowice Jarosław Juszkiewicz, dr Arkadiusz Gorzawski – polski fizyk na co dzień pracujący w CERN-ie, oraz Marek Hucz i Jan Jurkowski, czyli członkowie Grupy Filmowej Darwin.

Wszystkie te osoby brały udział we wcześniejszych odsłonach ŚFN, niewykluczone więc, że za rok ambasadorski skład rozszerzy się o nazwiska które będą obecne na zbliżającej się edycji – swój udział zapowiedzieli m.in prof. Jerzy Bralczyk, Zbigniew Libera (artysta, fotografik i performer), Edwin Bendyk (dziennikarz zajmujący się wpływem technologii na życie społeczne) czy Marcin Popkiewicz (fizyk, klimatolog i analityk megatrendów).

4. ŚFN KATOWICE to także powrót do wyjątkowych pokazów naukowych w sześciu obszarach wiedzy (przyroda, nauki ścisłe, nauki techniczne, nauki humanistyczno-społeczne, medycyna i zdrowie, sztuka), które odbywają się na liczącej ponad 8 tysięcy metrów kwadratowych sali wielofunkcyjnej MCK. To tam można będzie spotkać się z naukowcami i zachwycić się efektami ich pracy. Przed rokiem wyjątkowe miejsce wśród stref specjalnych przyznano kosmosowi – stąd obecność w Katowicach m.in. Nicole Stott oraz Mirosława Hermaszewskiego – pierwszego i wciąż jedynego Polaka, który znalazł się w przestrzeni kosmicznej. Tym razem organizatorzy 4. ŚFN KATOWICE chcą zwrócić szczególną uwagę na zagadnienie elektromobilności i to jej poświęcą specjalną strefę w MCK.

W ramach festiwalu sprawdziła się również strefa OFF Science i odbywający się w niej Przegląd Garażowych Wynalazków. Organizatorzy postanowili zaproponować więc kolejny element poszerzający festiwalową formułę – konkurs POP Science ma honorować popularyzatorów nauki. Plebiscyt zostanie przeprowadzony w pięciu kategoriach: wideoblog, blog lub strona internetowa, audycja radiowa lub podcast, naukowiec z instytucji działającej w naszym województwie oraz mieszkaniec naszego województwa.

Do kilku istotnych modyfikacji dojdzie w organizacji przestrzeni festiwalowej, m.in. lepiej wykorzystane zostaną konstrukcje wielopiętrowe w sali wielofunkcyjnej, strefa dziecka będzie połączona ze strefą sportu i zaplanowana według zupełnie nowej koncepcji, zaaranżowana zostanie również księgarnia naukowa z kawiarnią.

Organizatorzy pracują teraz intensywnie nad całościowym programem festiwalu. Już teraz została uruchomiona rejestracja dla grup zorganizowanych – muszą one zgłosić swoją obecność w budynku MCK (co ważne nie muszą tego robić indywidualni zwiedzający). Po ogłoszeniu programu uruchomione zostaną także zapisy na wybrane punkty programu, które wymagają rejestracji (np. warsztaty czy niektóre wykłady). Należy jednak pamiętać, że sam udział w festiwalu jest całkowicie bezpłatny, a większość atrakcji przygotowano w ramach wolnego dostępu.

Liderem 4. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE jest Uniwersytet Śląski w Katowicach, Miastem Gospodarzem są Katowice, a Współgospodarzem Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Współorganizatorami wydarzenia są Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. J. Długosza w Częstochowie, Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. Sponsorem Głównym Arcelor Mittal Poland. Sponsorem festiwalu są PKO Bank Polski, Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. Partnerem kulturalnym - Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego w Katowicach. Głównym partnerem technologicznym - Concept Music Art Sp. z o.o. Strategicznym partnerem medialnym jest Discovery Channel. Partnerami Festiwalu są: Moto Katowice Autoryzowany Dealer Kia, Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., Novotel Katowice Centrum, ibis budget Katowice Centrum , Koleje Śląskie Sp. z.o.o., Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach, Firma Handlowa ROLNIK sp.j., KUKA CEE GmbH Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Muzeum Śląskie, Galen-Ortopedia Sp. z o.o., Drewniany Konik, Przedszkole Mali Giganci oraz Centrum Rozrywki Guliwer.

4. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE jest objęty patronatem honorowym: Komisji Europejskiej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Sportu, Ministerstwa Klimatu, Ministerstwa Rozwoju, Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polskiej Akademii Nauk, Państwowej Agencji Atomistyki, Marszałka Województwa Śląskiego, Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, Urzędu Patentowego RP, Prezydenta Miasta Katowice, Prezydenta Miasta Gliwice, Prezydenta Miasta Sosnowca, Prezydenta Miasta Chorzowa, Burmistrza Miasta Cieszyna oraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

 

Patronat medialny nad 4. Śląskim Festiwalem Nauki KATOWICE objęli: „Dziennik Zachodni”, „Nasze miasto”, „Gazeta Wyborcza”, „Charaktery”, „Gość Niedzielny”, Śląski Biznes, Radio Katowice, Radio Piekary, Radio Bielsko, Radio Express, Radio Em, „Gazeta Uniwersytecka UŚ". Miesięcznik Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Magazyn Studentów Uniwersytetu Śląskiego „Suplement", Portal naukowy „Przystanek Nauka” oraz Studenckie Studio Radiowe „Egida” oraz Telewizja internetowa Uniwersytetu Śląskiego.

Autor: Tomasz Płosa
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach przygotował 23 stanowiska pokazowe, 3 warsztaty, 7 wykładów.


STANOWISKA POKAZOWE
STREFA MEDYCYNA I ZDROWIE:
1. Zdrowa Kobieta (Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach)
2. Nie zwlekaj – zbadaj się sama (Zakład Pielęgniarstwa Chirurgicznego i Propedeutyki Chirurgii)
3. Rozbierz człowieka do kości (Biblioteka Główna SUM)
4. Wzrok – wada wzroku – widzenie (Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze i Klinice Okulistyki)
5. Higiena dentystyczna (Zakład Zdrowia Publicznego, Katedry Polityki Zdrowia Publicznego WNoZ w Bytomiu)
6. Praktyczna i magiczna chemia organiczna (Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu)
7. Weryfikacja zmysłów wzroku i węchu w analizie sensorycznej (Koło Naukowe przy Zakładzie Technologii i Oceny Jakości Żywności)
8. Analiza składu ciała (Wydział Nauk o zdrowiu w Bytomiu)
9. Apteka pluszowego misia (Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji Oddział Sosnowiec)
10. MikroŚwiat (Studenckie Towarzystwo Diagnostów Laboratoryjnych)
11. Od alchemii do farmacji (Muzeum Medycyny i Farmacji SUM)
12. Laboratorium Pluszowego Misia (Studenckie Towarzystwo Diagnostów Laboratoryjnych)
13. Diagnosta laboratoryjny? A kto to taki? (Studenckie Towarzystwo Diagnostów Laboratoryjnych)
14. Zdrowie według Farmaceuty (Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji Oddział Sosnowiec )
15. Poznaj swoje zmysły: Homo sapiens (Człowiek rozumny)? Bez przesady! (Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze i Zakładzie Fizjologii)
16. Przeżyj operację na własnej skórze (CDiSM w Katowicach, CSM w Zabrzu)

STREFA NAUKI ŚCISŁE:
1. Chemia i apteka w Twojej kuchni (Młoda Farmacja)
2. Chemia w barwach tęczy (Koło Naukowe przy Zakładzie Chemii Analitycznej)
3. Kuchnia molekularna, czyli nauka w gastronomii (Koło Naukowe Zakładu Promocji Zdrowia)
4. Kolorowa chemia (Koło Naukowe przy Katedrze i Zakładzie Farmacji Fizycznej)
5. Fale mechaniczne (Wydział Nauk Medycznych w Katowicach)
6. Biochemiczni mordercy. Spójrz w oczy najgroźniejszym zabójcom uwięzionym w szkle (Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu)
7. Biotechnologia – nauka bliżej nas (Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu)

WARSZTATY:
1. Coaching dla zdrowia – dr Magdalena Gruszczyńska
2. Czy mózg ma płeć i jak ze sobą rozmawiać? mgr Tatiana Lewicka
3. TRE – Tension&Trauma Releasing Exercises – ćwiczenia uwalniające napięcia psychogenne i regulujące układ nerwowy – mgr Joanna Frąckiewicz

WYKŁADY:
1. Mózg – fakty i mity. Jak go podglądać? lek. Mateusz Toś, lek. Paweł Piekarz
2. Wpływ stresu na organizm – mgr Joanna Frąckiewicz
3. W świecie aromaterapii i zapachów – mgr Monika Pająk
4. Antybiotyk z pandy i dziobaka, czyli nowe źródła substancji leczniczych – mgr Wojciech Rogóż
5. Dlaczego komputer nie zastąpi mózgu? Jak mózg podejmuje decyzje? – lek. Tomasz Chmiela
6. Toksyny wokół nas – Anna Glinkowska
7. Dlaczego rehabilitacja zespołowa jest tak ważna? – lek. Mateusz Rogulski

Zapraszamy!


[Przesłano przez: Katarzyna Kałuża ]

Materiał video

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.