Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w całej Polsce odbył się pod hasłem: „Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej.” Wolontariuszy nie zabrakło również w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka im. Św. Jana Pawła II SUM w Katowicach oraz w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach.

GCZD SUM w Katowicach po raz pierwszy aktywnie włączyło się w granie w ramach WOŚP i utworzyło sztab Orkiestry na terenie szpitala. Finał WOŚP wzbogacono o stoiska tematyczne, kąciki zabaw dla dzieci a także niecodzienny spektakl bajkowy, przygotowany przez dyrekcję pt. „ Wielka heca z Mikołajem”. Ponadto istniała możliwość skorzystania z porad dietetycznych i diabetologicznych oraz konsultacji z zakresu: chirurgii, laryngologii, chorób serca. Odbyły się wykłady m. in. „ Jak przygotować się do pobytu dziecka w szpitalu przed zabiegiem” oraz „Jak myć ręce”. Zbieraniu pieniędzy do puszek towarzyszyły pokazy i koncerty przygotowane zarówno przez pracowników szpitala, jak i przez zespoły muzyczne (Green District, Irlander) oraz dzieci ze szkoły muzycznej w Żorach, które charytatywnie włączyły się do akcji. Kierownicy oddziałów zabiegowych omawiali specyfikę swoich dziedzin (chirurgia ogólna, kardiochirurgia, neurochirurgia oraz laryngologia), jak również opowiedzieli o sprzęcie już podarowanym przez WOŚP szpitalowi, który na co dzień ratuje życie najmłodszym mieszkańcom naszego regionu. W organizację tego przedsięwzięcia zaangażowali się wolontariusze z organizacji pozarządowych m. in. z Fundacji Iskierka oraz ponad 50 pracowników GCZD. Uzbierano 10 870, 71 złotych a w puszce znalazła się nawet złota obrączka od darczyńcy.

W holu głównym UCK SUM w Katowicach w ramach 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbyło się wydarzenie pn. „Medyczna WOŚP”, które zostało zorganizowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA Poland. W czasie trwania akcji można było skorzystać z badań profilaktycznych (pomiar glikemii przygodnej, ciśnienia tętniczego, masy ciała i zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie). Studenci uczyli zasad udzielenia pierwszej pomocy oraz mówili o profilaktyce raka piersi, szyjki macicy oraz jąder. Każdy mógł również wykonać wspólnie z organizatorami kartki dla ciężko chorych dzieci, aby umilić im pobyt w szpitalu. Łącznie w UCK SUM w Katowicach udało się zebrać 3555,37 złotych.

[Przesłano przez: Katarzyna Smal]

SUM © 2016-2020