Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

dr hab. n. med. Marek Krzystanek, prof. SUM

15 stycznia br. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski wręczył nagrody wyróżniającym się nauczycielom akademickim. Przyznawane są one rokrocznie za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz za całokształt dorobku w pracy akademickiej. .

Docenionym za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności wdrożeniowej został dr hab. n. med. Marek Krzystanek, prof. SUM, który jest kierownikiem Kliniki Rehabilitacji Psychiatrycznej Katedry Psychiatrii i Psychoterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jest aktywnym naukowcem i popularyzatorem wiedzy medycznej, autorem 80 publikacji naukowych i 100 wystąpień zjazdowych, 2 książek i 18 rozdziałów w podręcznikach z dziedziny psychiatrii. Od czterech lat organizuje wraz z zespołem swojej Kliniki w Katowicach innowacyjną formułę konferencji „Sekrety Psychiatry Praktyka”.

Główne zainteresowania naukowe Profesora SUM obejmują:

• wykorzystywanie nowych technologii w leczeniu i diagnostyce zaburzeń psychicznych,
  • badania ewolucji fenomenologii schizofrenii na przestrzeni lat,
  • badania eksperymentalne mechanizmów działania leków psychotropowych,
  • badania klinicznej skuteczności leczenia zaburzeń psychicznych,
  • problematykę uzależnień behawioralnych i zaburzeń seksualnych u osób uzależnionych.

Dr hab. n. med. Marek Krzystanek, prof. SUM jest liderem polskiej telepsychiatrii. Przeprowadził największe i najdłużej trwające kliniczne badanie efektów telemedycznego leczenia pacjentów psychiatrycznych, w wyniku którego wdrożono i skomercjalizowano platformę do telemedycznego leczenia pacjentów oraz praktycznie wykorzystano wyniki badania naukowego w postaci sześciu kolejnych telemedycznych projektów rozwojowych, których efektem były dwie wdrożone i skomercjalizowane aplikacje na smartfon, jedna wdrożona aplikacja do diagnozy przesiewowej na smartfon oraz cztery wdrożone videobiblioteki edukacyjne i 26 filmów edukacyjnych, dostępnych w środowisku Internetu.

Przeprowadzone przez niego badania naukowe, prace rozwojowe i wdrożeniowe są nowatorskie i pionierskie, jest w Polsce uznanym autorytetem w dziedzinie aplikacji nowych technologii do leczenia pacjentów psychiatrycznych. Badanie telemedyczne, które przeprowadził wprowadziło polską psychiatrię do cybernetycznej ery leczenia pacjenta. Za innowacyjność swoich dokonań był kilkakrotnie nagradzany i wyróżniany przez różne kapituły konkursowe.

Badania, które opublikował pokazały światu, że polska psychiatria nie tylko nadąża za postępem w nowoczesnej terapii chorób psychicznych, ale wytycza nowe kierunki rozwoju telepsychiatrii, a dowody na lepszą skuteczność terapii telemedycznej dostarczone przez dra hab. n. med. Marka Krzystanka, prof. SUM przyczyniają się do promocji telemedycyny w Polsce i na świecie.

Obecnie dr hab. n. med. Marek Krzystanek, prof. SUM uzyskał dla Uczelni grant Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w którym wraz z Fundację Think and Feel zaprojektuje i stworzy kolejną aplikację telemedyczną do leczenia agorafobii z wykorzystaniem rzeczywistości wirtualnej. Ubiega się również o duży grant ze Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości, w którym chce stworzyć współczesną platformę leczenia telemedycznego, wykorzystującą sztuczną inteligencję.

Prywatnie interesuje się filozofią fenomenologiczną, psychologią głębi, buddyzmem zen i gnostycyzmem. Uprawia amatorsko klasyczny boks, gra na puzonie i australijskim didgeridoo. Jest aktywnym poetą, opublikował dotąd sześć tomików poezji: Krwawe Zimy (2007), Białe Wilki (2011), Zimne Słońce (2012), Bestionizm (2014), Jasne i Ciemne Haiku (2016) oraz Arkadia Indygo (2018). Obecnie w przygotowaniu jest tomik pt. „Ogrody Bogów”.

Serdecznie gratulujemy!

[Przesłano przez: Bożena Langner]