Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

W dniu 5 grudnia 2019 r. odbyła się 140 sesja Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk, podczas której wybrano nowych członków PAN. Profesorowie naszej Uczelni - prof. dr hab. n. med. Wojciech Wojakowski, Kierownik Katedry Kardiologii i Kliniki Chorób Strukturalnych Serca oraz prof. dr hab. n. med. Jerzy Chudek, Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Chemioterapii Onkologicznej poszerzyli grono Członków Korespondentów PAN wzmacniając dziedzinę medycyny w tym zaszczytnym gremium.

20191219 2 PAN Wojakowski
Wojciech Wojakowski ukończył studia na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej (SAM) w Katowicach w roku 1996. Po odbyciu stażu podyplomowego podjął pracę w charakterze asystenta Kliniki Chorób Wewnętrznych i Chemioterapii, a następnie – adiunkta Zakładu Biochemii Doświadczalnej i Klinicznej SAM. W roku 2001 rozpoczął pracę w III Katedrze i Klinice Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM) w Katowicach. Stopień naukowy doktora otrzymał w roku 1998, w dwa lata po ukończeniu studiów, a stopień doktora habilitowanego – w roku 2009. Tytuł profesora przyznano mu w 2013 roku. W roku 1999 uzyskał specjalizację pierwszego, w roku 2003 – drugiego stopnia w zakresie chorób wewnętrznych, a w roku 2006 - specjalizację kardiologiczną. Jest certyfikowanym kardiologiem interwencyjnym o dużym doświadczeniu w pełnym zakresie zabiegów na sercu i naczyniach. Zainteresowania naukowe ogniskują się wokół innowacyjnych metod diagnostyki i leczenia chorób serca i naczyń przy użyciu technik kardiologii interwencyjne oraz badaniach opartych o duże rejestry oceniające skuteczność leczenia interwencyjnego chorób układu krążenia. Jest Kierownikiem merytorycznym wielu projektów realizowanych w SUM, m.in. SCIENCE, ReGenHeart oraz CIRCULATE. W ocenie bibliometrycznej jego dorobek to publikacje o łącznym wskaźniku oddziaływania ponad 720 cytowane ponad 4400 razy oraz indeks Hirscha wynoszący 31.

20191219 1 PAM Chudek

Profesor dr hab. n med. Jerzy Chudek - lekarz i naukowiec. Absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (Wydziału Lekarskiego w Katowicach 1991 r.). Specjalista chorób wewnętrznych (1999), nefrologii (2003), angiologii (2003), hypertensjologii (2006), transplantologii klinicznej (2007) i onkologii klinicznej (2019). Współtwórca programu transplantacji nerki i trzustki na Górnym Śląsku. Wychowanek (1991-2009) Kliniki Nefrologii, Endokrynologii i Chorób Metabolicznych kierowanej przez profesorów Franciszka Kokota i Andrzeja Więcka (obecnie Klinika Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych). Kierownik Katedry Patofizjologii w latach 2009-2017. Autor lub współautor ponad 550 publikacji, w tym 250 w czasopismach międzynarodowych, cytowanych ponad 6000 razy, H-indeks = 30.

Główne osiągnięcia badawcze:
1) wykazanie korelacji pomiędzy występowaniem nadciśnienia i obniżonym stężenie adiponektyny u chorych z nadciśnieniem tętniczym oraz wykazanie klirensującej funkcji nerek dla adipokin;
2) wykazanie odmiennego profilu aberracji chromosomalnych raków nerkowokomórkowych związanych z przewlekłą niewydolnością nerek;
3) scharakteryzowanie przepływów nerkowych w zależności od podejmowania czynności przez przeszczepione nerki, ciężkości ostrej martwicy cewek nerkowych, oraz czynnika rokowniczego dla utraty narządów w odległe obserwacji;
4) scharakteryzowanie epidemiologii przewlekłej choroby nerek w populacji polskich seniorów na tle innych krajów europejskich;
5) wykazanie odmienności zaburzeń somatycznych w guzach przytarczyc we wtórnej i pierwotnej nadczynności tych gruczołów;
6) opisanie częstości zwężeń tętnicy nerkowej w największej na świecie grupie chorych z nadciśnieniem;
7) identyfikacja znanych, jak i nowych mutacji: genu zewnątrzkomórkowego receptora wapnia (zespół hiperkalcemiczno-hipokalcjuryczny), genu meniny (zespół MEN-1), jak i LMX1B (zespół paznokciowo-rzepkowy); 8) opracowanie nowatorskiej metody leczenia orbitopatii tarczycowej z zastosowaniem globuliny antytymocytarnej.
Kierownik ponad 40 projektów badawczych, w tym finansowanych przez KBN i NCN (Opus).
Członek Agencji Badań Medycznych od 2019. Były członek Rady NCN w latach 2014-2018.

 

Serdecznie gratulujemy !


[Przesłano przez: Katarzyna Kałuża]

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.