Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

11 grudnia 2019 r. o godz. 18:00, w Bibliotece Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przy ul. Warszawskiej 14, odbyło się spotkanie autorskie z prof. dr hab. n. med. Jadwigą Jośko-Ochojską, kierownikiem Katedry i Zakładu Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, lekarzem chorób wewnętrznych, neurofizjologiem, specjalistą zdrowia publicznego, od lat zajmującą się problematyką stresu i traumy, propagującą nową gałęź medycyny – epigenetykę.

Profesor, razem z mężem Andrzejem Ochojskim – polonistą, są autorami książki „Rozmowy przy kawie o stresie, lęku i traumie”. Książka ta w zrozumiały i przystępny sposób porusza tematy dotyczące każdego z nas, w oparciu o najnowszy dorobek badań medycznych na świecie.

Wprowadzeniem do rozmowy z Profesor Jadwigą Jośko-Ochojską był wykład, podczas którego słuchacze dowiedzieli się, że dziedziczone są nie tylko konkretne cechy w postaci koloru oczu czy długości nosa, ale również ból, lęk, traumatyczne przeżycia, uczucia i emocje. Przeżywamy traumy, a nawet dziedziczymy je i przekazujemy w dziedzictwie. Najnowsze badania naukowe udowadniają, że nasze lęki nie muszą być konsekwencją własnych przeżyć, ale mogą być efektem traumy przeżytej przez np. babcię czy dziadka.

Pod wpływem traumatycznych wydarzeń zachodzą mechanizmy epigenetyczne, które powodują, że zmienia się fizjologia i anatomia mózgu oraz jego funkcjonowanie.

- Przyszedł kiedyś do mnie mężczyzna, który odczuwał lęk podczas wchodzenia do łazienki. Kiedy porozmawiał ze swoimi dziadkami, dowiedział się, że w czasie wojny podczas bombardowania ukrywali się właśnie w łazience – mówi Profesor.

- Do tej pory psychologowie tłumaczyli, że dzieci, które wychowują się w rodzinie, w której jest agresja i przemoc często powielają te wzorce. Dziś już wiemy, że nie chodzi tylko o powielanie wzorców, ale też o mechanizmy epigenetyczne – podkreśla Profesor.

Podczas wykładu Profesor Jadwiga Jośko-Ochojska porównała obrazy mózgu osoby odczuwającej wdzięczność i osoby, która czuje nienawiść – Negatywne myślenie zmniejsza przepływ krwi do mózgu i zaburza jego funkcjonowanie – tłumaczy Profesor.

Na szczęście zmiany epigenetyczne mogą być odwracalne. Ogromną rolę odgrywają tu metody radzenia sobie ze stresem, aktywność ruchowa, zdrowe odżywianie. – I pozytywne emocje, które zmieniają nasz organizm, anatomię mózgu. Dowiedziono, że dzięki nim powstają nowe neurony w mózgu, które zapobiegają depresji. Dlatego skupmy się bardziej na tym, co kochamy, a nie na tym, czego nienawidzimy – dodaje autorka książki.

Więcej na: https://rozmowyprzykawie.com

 


[Przesłano przez: Bożena Langner]

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.