Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Dzięki wsparciu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka SPSK nr 6 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach trafił najnowszej generacji rezonans magnetyczny o wartości blisko 6 mln zł. Uroczyste przekazanie sprzętu przez Prezesa Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka, połączone z otwarciem Pracowni Rezonansu Magnetycznego, odbyło się w środę 13 listopada.

W uroczystości uczestniczył Prorektor ds. Klinicznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach dr hab. n. med. Damian Czyżewski, prof SUM.
Katowicki szpital otrzymał od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy aparat MR Signa Artist 1,5T, wyprodukowany przez firmę General Electric. - Przekazane nam urządzenie jest najwyższej klasy światowej. Pozwoli na wykonywanie u dzieci wszystkich potrzebnych badań diagnostycznych, również tych najbardziej zaawansowanych – podkreśla dr n. med. Magdalena Machnikowska-Sokołowska z Zakładu Diagnostyki Obrazowej Katedry Radiologii i Medycyny Nuklearnej Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach SUM, Kierownik Pracowni Rezonansu Magnetycznego GCZD SPSK nr 6 SUM.

- Ten kosmiczny sprzęt nie trafiłby do katowickiego ośrodka bez fantastycznego zaangażowania organizatorów, wolontariuszy i darczyńców w czasie minionego 27. Finału WOŚP. Trwają właśnie przygotowania do kolejnej zbiórki, tym bardziej cieszymy się mając możliwość pokazania, jak fantastycznie udaje nam się zamieniać złotówki przekazane Orkiestrze na najnowsze technologie medyczne w polskich szpitalach – mówił Jerzy Owsiak, Prezes Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Sprzęt przekazany katowickiemu szpitalowi przez WOŚP pozwoli na wykonywanie badań u dzieci w każdym wieku - również u wcześniaków, dzięki doposażeniu pracowni w dedykowany inkubator działający w polu magnetycznym. Dzięki specjalnemu aparatowi do znieczulenia w środowisku magnetycznym badaniu będą mogli być poddani pacjenci w ciężkim stanie - nieprzytomni, zaintubowani i sztucznie wentylowani.

Badanie rezonansu magnetycznego wymaga ścisłej współpracy z pacjentem. Jest głośne, trwa nawet godzinę. W tym czasie dziecko musi leżeć bez ruchu w dość wąskim, klaustrofobicznym otworze, czasem oddychać zgodnie z poleceniami, wiele razy wstrzymując oddech.
W ofiarowanym szpitalowi aparacie są dostępne unikalne sekwencje pozwalające na skrócenie czasu badania przy zachowaniu jego wysokiej jakości oraz zmniejszeniu ilości artefaktów, w tym ruchowych. To funkcje ogromnie ważne dla współpracy z dziećmi. Dodatkowo wygodę dzieci niewymagających znieczulenia podniesie funkcja cichego skanowania oraz miękka, niczym kocyk, cewka urządzenia.

- Aparat umożliwia badanie całego ciała, co jest szczególnie ważne dla dzieci z chorobami nowotworowymi - pozwala przyspieszyć proces rozpoznania i usprawnić monitorowanie leczenia dzieci, które przecież podczas terapii onkologicznej przechodzą te badania kilka, a nawet kilkanaście razy - mówi dr n. med. Magdalena Machnikowska-Sokołowska.

Uroczystość przekazania sprzętu połączona była z zakończeniem remontu Pracowni Rezonansu Magnetycznego, który dzięki zaangażowaniu Fundacji ISKIERKA przeprowadzili pracownicy katowickiego oddziału firmy Sii Polska. - Badanie rezonansem magnetycznym nie jest przyjemne nawet dla dorosłego, tym bardziej należy zadbać o komfort najmłodszych. Dlatego, poprzez pomalowanie i ciekawe ozdobienie pomieszczeń przy pracowni rezonansu, chcemy chociaż na chwilę przenieść dzieci w kolorowy świat, oderwać ich myśli od mniej przyjemnych, ale koniecznych czynności medycznych i zmniejszyć ich stres przed badaniem - mówi Jolanta Czernicka-Siwecka, Prezes Fundacji ISKIERKA.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od lat konsekwentnie wspiera Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka SPSK nr 6 SUM. Z pomocy WOŚP korzystają wszystkie oddziały i pracownie. Dzięki środkom Orkiestry zakupiono m. in. aparaturę i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego o wartości ok. 1 mln zł, ultrasonograf dla Oddziału Kardiochirurgii (500 tys. zł), a także meble, materace żelowe i dziesiątki innych urządzeń, z których codziennie korzystają mali pacjenci. Wartość sprzętu i aparatury przekazanej dotychczas katowickiemu szpitalowi przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy od początku działalności wyniosła w sumie ponad 12 mln zł. Do placówki trafiło 611 urządzeń zakupionych dzięki corocznym Finałom WOŚP.

[Przesłano przez: Bożena Langner]
[Zdjęcia: GCZD]