Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

W dniach 18-19 października br. w Katowicach odbyła się szósta edycja Konferencji „Postępy w arytmologii i elektroterapii – Warsztaty dla lekarzy praktyków” przygotowana przez zespół I Katedry i Kliniki Kardiologii Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Katarzyny Mizi-Stec.

W spotkaniu uczestniczyło około 200 lekarzy, studentów i pielęgniarek. Wśród lekarzy dominowali kardiolodzy oraz interniści zajmujący się na co dzień diagnostyką i leczeniem pacjentów z zaburzeniami rytmu serca.
Ceremonię otwarcia zaszczycili swoją obecnością: Prodziekan Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach – prof. dr hab. n. med. Grzegorz Helbig oraz Konsultant Wojewódzki w zakresie kardiologii – prof. dr hab. n. med. Krystian Wita.
Tematami wiodącymi tegorocznego spotkania były zagadnienia związane z postępem leczenia niewydolności krążenia oraz nowe techniki leczenia inwazyjnego zaburzeń rytmu serca ze szczególnym uwzględnieniem technik ablacyjnych i urządzeń wszczepialnych. Odrębne sesje poświęcone były zagadnieniom diagnostyki i postępowania z chorymi z migotaniem przedsionków oraz problemów z leczeniem przeciwkrzepliwym w tej grupie chorych. Zostały przedstawione aktualnie obowiązujące zasady postępowania z chorymi z burzą elektryczną i wszczepionym urządzeniem stymulującym (ICD, CRT). Przedstawiono trudne zagadnienia leczenia arytmii komorowych występujących u pacjentów ze zdrowym sercem oraz tych, u których współistnieją rzadkie choroby strukturalne lub genetyczne. W programie uwzględniono również interdyscyplinarne spojrzenie na chorego z zaburzeniami rytmu serca – analizowano zaburzenia rytmu serca a problemy neurologiczne, seksuologiczne, pulmonologiczne, czy arytmie w ostrych zespołach wieńcowych. Sporo czasu poświęcono postępom w elektroterapii i kardiologii inwazyjnej – podskórne układy defibrylujące, stymulacja pęczka Hisa, problematyka zamykania uszka lewego przedsionka.

Prelegentami byli wybitni eksperci w zakresie arytmologii, elektrokardiologii, echokardiografii oraz elektrofizjologii. Tradycyjnie w konferencji uczestniczyli również specjaliści z innych dziedzin medycyny - w tym roku do udziału zaproszeni zostali: diabetolog – prof. dr hab. n. med. Michał Holecki, psychiatra – dr hab. n. med. Marek Krzystanek, neurolog – dr hab. n. med. Anetta Lasek-Bal.
Zainteresowaniem cieszyły się warsztaty. Przed oficjalnym otwarciem konferencji odbyły się warsztaty echokardiograficzne poświęcone wykorzystaniu różnych metod echokardiograficznych u chorych z zaburzeniami rytmu serca. Zajęcia oparte były na konkretnych przypadkach klinicznych, a prowadzone były przez wybitnych specjalistów z tego tematu – prof. dr hab. n. med. Katarzynę Mizię-Stec, prof. dra hab. n. med. Zbigniewa Gąsiora i prof. dra hab. n. med. Tomasza Kukulskiego. W dalszej części Konferencji odbyły się zajęcia warsztatowe elektrokardiograficzne. W tym samym czasie dla bardziej zaawansowanych omawiano zasady programowania wszczepialnych urządzeń do elektroterapii serca. Odbyła się również sesja warsztatowa dla pielęgniarek i techników.

Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Jego Magnificencji Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Sekcji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego: Sekcji Rytmu, Sekcji Echokardiografii i Sekcji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny. Współgospodarzem przedsięwzięcia było miasto Katowice.

[Przesłano przez: Bożena Langner]

SUM © 2016-2020