Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Od kilku dni zespół lekarzy w Katedrze i Oddziale Klinicznym Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach) ma do dyspozycji hybrydowy mikroskop do zabiegów okulistycznych w technologii 3D oraz rozdzielczości 4K. Jest to pierwszy w Polsce i jeden z kilku pierwszych w Europie tego rodzaju systemów operacyjnych. Dzięki zaawansowanej technologii zabiegi operacyjne mogą być wykonywane w trójwymiarze (3D) i jednocześnie w technologii 2D. Mikroskop służy do operacji zaćmy, jaskry, rogówki, siatkówki, ciała szklistego.

- Zwiększa to bezpieczeństwo i dokładność operacji oraz umożliwia aktywny udział w zabiegu większej grupy operatorów bez utraty widzenia przestrzennego. Dodatkowo, mikroskop jest wyposażony w optyczny tomograf, pokazujący przekroje operowanych tkanek w czasie rzeczywistym. Technologia ta umożliwia zmniejszenie dostarczanego przez mikroskop światła do oka podczas zabiegu operacyjnego nawet o 80% w porównaniu do tradycyjnego sprzętu, co jest bardzo istotne przy operacjach oczu - mówi prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała, Kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Dzięki zastosowaniu dużego monitora w rozdzielczość 4K widoczne są szczegóły, które nie są widoczne w obrazowaniu tradycyjnym.
- Przy dużym powiększeniu potrafimy przezwyciężyć ograniczenia rozdzielczości oka ludzkiego. Nawet najmniejsze szczegóły potrafimy zobaczyć idealnie, co przyczynia się do najwyższej precyzji podczas zabiegu – mówi dr hab. n. med. Sławomir Teper z Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Urządzenie to służy również studentom Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, którzy obserwują zabiegi na sali operacyjnej.
– Mogą zobaczyć niezwykłą głębię ostrości, co daje poczucie rzeczywistego uczestnictwa w zabiegach operacyjnych – mówi prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała Kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Zakup mikroskopu był możliwy dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego dla Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach.


[Przesłano przez: Bożena Langner]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.