Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Od kilku dni zespół lekarzy w Katedrze i Oddziale Klinicznym Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach) ma do dyspozycji hybrydowy mikroskop do zabiegów okulistycznych w technologii 3D oraz rozdzielczości 4K. Jest to pierwszy w Polsce i jeden z kilku pierwszych w Europie tego rodzaju systemów operacyjnych. Dzięki zaawansowanej technologii zabiegi operacyjne mogą być wykonywane w trójwymiarze (3D) i jednocześnie w technologii 2D. Mikroskop służy do operacji zaćmy, jaskry, rogówki, siatkówki, ciała szklistego.

- Zwiększa to bezpieczeństwo i dokładność operacji oraz umożliwia aktywny udział w zabiegu większej grupy operatorów bez utraty widzenia przestrzennego. Dodatkowo, mikroskop jest wyposażony w optyczny tomograf, pokazujący przekroje operowanych tkanek w czasie rzeczywistym. Technologia ta umożliwia zmniejszenie dostarczanego przez mikroskop światła do oka podczas zabiegu operacyjnego nawet o 80% w porównaniu do tradycyjnego sprzętu, co jest bardzo istotne przy operacjach oczu - mówi prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała, Kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Dzięki zastosowaniu dużego monitora w rozdzielczość 4K widoczne są szczegóły, które nie są widoczne w obrazowaniu tradycyjnym.
- Przy dużym powiększeniu potrafimy przezwyciężyć ograniczenia rozdzielczości oka ludzkiego. Nawet najmniejsze szczegóły potrafimy zobaczyć idealnie, co przyczynia się do najwyższej precyzji podczas zabiegu – mówi dr hab. n. med. Sławomir Teper z Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Urządzenie to służy również studentom Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, którzy obserwują zabiegi na sali operacyjnej.
– Mogą zobaczyć niezwykłą głębię ostrości, co daje poczucie rzeczywistego uczestnictwa w zabiegach operacyjnych – mówi prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała Kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Zakup mikroskopu był możliwy dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego dla Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach.

[Przesłano przez: Bożena Langner]

SUM © 2016-2020