Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Alicja Grzanka

Postanowieniem z dnia 1 października 2019 roku, Prezydent RP Andrzej Duda nadał tytuł naukowy profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu dr hab. n. med. Alicji Grzance.

Profesor Alicja Grzanka ukończyła studia z wyróżnieniem na Wydziale Lekarskim w Zabrzu Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Od uzyskania dyplomu lekarza do chwili obecnej pracuje w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach (aktualnie w Katedrze i Oddziale Klinicznym Chorób Wewnętrznych, Dermatologii i Alergologii WNMZ w Zabrzu), uzyskując kolejne stopnie naukowe i specjalizacje (w zakresie chorób wewnętrznych, chorób płuc i alergologii).

Początki osiągnięć naukowych Profesor Alicji Grzanki sięgają jeszcze czasów studenckich. Była laureatką I-szych nagród uczelnianych, ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji STN.

Należy do grupy nielicznych badaczy, którzy już na początku lat 90. ubiegłego wieku posługiwali się metodą oceny liczby i ekspresji receptorów glikortykosteroidowych w różnych komórkach zapalenia (międzynarodowa współpraca z Karolinska Institutet w Sztokholmie). Jej obecny dorobek naukowy dotyczy głównie immunologicznych i klinicznych aspektów zapalenia alergicznego (w obszarze dróg oddechowych i skóry). Za osiągnięcia naukowe, w tym rozprawę habilitacyjną „Profil ekspresji genów w polipach nosa" uzyskała Nagrodę Ministra Zdrowia I stopnia.

Współorganizowała z prof. dr hab. n. med. Alicją Kasperską-Zając Europejskie Centrum Diagnostyki i Leczenia Pokrzywek, które uzyskało międzynarodową akredytację wydaną przez prof. Marcusa Maurera - koordynatora GA2LEN UCARE (Global Allergy & Asthma European Network Urticaria Center of Reference & Excellence) - dzięki czemu aktywnie uczestniczy w programie GA2LEN UCARE, który jest realizowany w ramach VI programu ramowego Unii Europejskiej w dziedzinie badań nad alergią, w tym pokrzywką.

Prowadzi wysoko ocenianą współpracę międzynarodową z Kliniką Dermatologii w Dortmundzie.

Od początku swojej pracy zawodowej jest zaangażowana w działalność organizacyjną w Uczelni, w tym jako członek Senatu, Prodziekan ds. Studenckich (w latach 2016-2019), a obecnie Dziekan Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu, oraz w Polskim Towarzystwie Alergologicznym (m.in. od 2012 r. Przewodnicząca Głównej Komisji Rewizyjnej).

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.