Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Alicja Grzanka

Postanowieniem z dnia 1 października 2019 roku, Prezydent RP Andrzej Duda nadał tytuł naukowy profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu dr hab. n. med. Alicji Grzance.

Profesor Alicja Grzanka ukończyła studia z wyróżnieniem na Wydziale Lekarskim w Zabrzu Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Od uzyskania dyplomu lekarza do chwili obecnej pracuje w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach (aktualnie w Katedrze i Oddziale Klinicznym Chorób Wewnętrznych, Dermatologii i Alergologii WNMZ w Zabrzu), uzyskując kolejne stopnie naukowe i specjalizacje (w zakresie chorób wewnętrznych, chorób płuc i alergologii).

Początki osiągnięć naukowych Profesor Alicji Grzanki sięgają jeszcze czasów studenckich. Była laureatką I-szych nagród uczelnianych, ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji STN.

Należy do grupy nielicznych badaczy, którzy już na początku lat 90. ubiegłego wieku posługiwali się metodą oceny liczby i ekspresji receptorów glikortykosteroidowych w różnych komórkach zapalenia (międzynarodowa współpraca z Karolinska Institutet w Sztokholmie). Jej obecny dorobek naukowy dotyczy głównie immunologicznych i klinicznych aspektów zapalenia alergicznego (w obszarze dróg oddechowych i skóry). Za osiągnięcia naukowe, w tym rozprawę habilitacyjną „Profil ekspresji genów w polipach nosa" uzyskała Nagrodę Ministra Zdrowia I stopnia.

Współorganizowała z prof. dr hab. n. med. Alicją Kasperską-Zając Europejskie Centrum Diagnostyki i Leczenia Pokrzywek, które uzyskało międzynarodową akredytację wydaną przez prof. Marcusa Maurera - koordynatora GA2LEN UCARE (Global Allergy & Asthma European Network Urticaria Center of Reference & Excellence) - dzięki czemu aktywnie uczestniczy w programie GA2LEN UCARE, który jest realizowany w ramach VI programu ramowego Unii Europejskiej w dziedzinie badań nad alergią, w tym pokrzywką.

Prowadzi wysoko ocenianą współpracę międzynarodową z Kliniką Dermatologii w Dortmundzie.

Od początku swojej pracy zawodowej jest zaangażowana w działalność organizacyjną w Uczelni, w tym jako członek Senatu, Prodziekan ds. Studenckich (w latach 2016-2019), a obecnie Dziekan Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu, oraz w Polskim Towarzystwie Alergologicznym (m.in. od 2012 r. Przewodnicząca Głównej Komisji Rewizyjnej).

SUM © 2016-2019