Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat

Biznes

Kontakt

En / Ru

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Małgorzata Janas-Kozik

Minister Zdrowia w dniu 28 października 2019 r. powołał prof. dr hab. n. med. Małgorzatę Janas-Kozik na Pełnomocnika do spraw reformy w psychiatrii dzieci i młodzieży.

Powołanie Pełnomocnika to odpowiedź na istotny problem XXI wieku. Specjaliści od dawna apelują, że coraz większa populacja dzieci cierpi na zaburzenia psychiczne. Tymczasem w kraju od lat brakuje psychiatrów dziecięcych. Jest ich ponad 400, pilnie potrzeba kilkuset kolejnych. Obecnie na 100 tys. pacjentów przypada nieco ponad 4 lekarzy tej specjalności. To sprawia, że w niektórych regionach nie istnieją oddziały dla tej grupy pacjentów.

Zgodnie z zarządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 28 października 2019 r., Pełnomocnik ma za zadanie m.in. przedstawiać Ministrowi Zdrowia analizy, oceny, wnioski związane z realizacją zadań, mających na celu reformę i rozwój opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży w Rzeczypospolitej Polskiej, a także przedstawiać propozycje rozwiązań legislacyjnych i organizacyjno-finansowych.

Powierzone zadania Pełnomocnik będzie wykonywać we współpracy z jednostkami zaangażowanymi w proces reformy i rozwój opieki psychiatrycznej, w szczególności z Narodowym Funduszem Zdrowia, Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz z Instytutem Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, a także z konsultantem krajowym w dziedzinie psychiatrii i konsultantem krajowym w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

Pani prof. dr hab. n. med. Małgorzata Janas-Kozik jest związana z Uczelnią od 1988 roku. Jest zatrudniona na stanowisku kierownika Oddziału Klinicznego Psychiatrii i Psychoterapii Wieku Rozwojowego Katedry Psychiatrii i Psychoterapii Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach SUM, a także kierownika ww. Katedry. Jest również członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
W ubiegłym roku prof. dr hab. n. med. Małgorzata Janas-Kozik otrzymała z rąk Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka. Odznaczenie to jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony praw dziecka ustanowionym 15 lutego 2013 rozporządzeniem Prezydenta RP.

Gratulujemy!


[Przesłano przez: Bożena Langner]

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2021

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.