Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Małgorzata Janas-Kozik

Minister Zdrowia w dniu 28 października 2019 r. powołał prof. dr hab. n. med. Małgorzatę Janas-Kozik na Pełnomocnika do spraw reformy w psychiatrii dzieci i młodzieży.

Powołanie Pełnomocnika to odpowiedź na istotny problem XXI wieku. Specjaliści od dawna apelują, że coraz większa populacja dzieci cierpi na zaburzenia psychiczne. Tymczasem w kraju od lat brakuje psychiatrów dziecięcych. Jest ich ponad 400, pilnie potrzeba kilkuset kolejnych. Obecnie na 100 tys. pacjentów przypada nieco ponad 4 lekarzy tej specjalności. To sprawia, że w niektórych regionach nie istnieją oddziały dla tej grupy pacjentów.

Zgodnie z zarządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 28 października 2019 r., Pełnomocnik ma za zadanie m.in. przedstawiać Ministrowi Zdrowia analizy, oceny, wnioski związane z realizacją zadań, mających na celu reformę i rozwój opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży w Rzeczypospolitej Polskiej, a także przedstawiać propozycje rozwiązań legislacyjnych i organizacyjno-finansowych.

Powierzone zadania Pełnomocnik będzie wykonywać we współpracy z jednostkami zaangażowanymi w proces reformy i rozwój opieki psychiatrycznej, w szczególności z Narodowym Funduszem Zdrowia, Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz z Instytutem Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, a także z konsultantem krajowym w dziedzinie psychiatrii i konsultantem krajowym w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

Pani prof. dr hab. n. med. Małgorzata Janas-Kozik jest związana z Uczelnią od 1988 roku. Jest zatrudniona na stanowisku kierownika Oddziału Klinicznego Psychiatrii i Psychoterapii Wieku Rozwojowego Katedry Psychiatrii i Psychoterapii Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach SUM, a także kierownika ww. Katedry. Jest również członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
W ubiegłym roku prof. dr hab. n. med. Małgorzata Janas-Kozik otrzymała z rąk Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka. Odznaczenie to jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony praw dziecka ustanowionym 15 lutego 2013 rozporządzeniem Prezydenta RP.

Gratulujemy!

[Przesłano przez: Bożena Langner]