zdjęcie rynekzdrowia.pl

21 października odbyła się Gala Portrety Polskiej Medycyny 2019. Wyróżnienia są wręczane lekarzom, znakomitym menedżerom ochrony zdrowia, postaciom, które w szczególny sposób przyczyniają się do sprawnego funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej. Kandydatów zgłaszają dziennikarze Rynku Zdrowia, a następnie - w drodze głosowania - wybierają spośród nich Laureatów.

Wyróżnienia zostały wręczone w sześciu kategoriach:
• Menedżer Rynku Zdrowia (placówki publiczne)
• Menedżer Rynku Zdrowia (placówki niepubliczne)
• Lekarz Rynku Zdrowia
• Wydarzenie Rynku Zdrowia
• Osobowość Rynku Zdrowia
• Lider Rynku Zdrowia.

W tym roku wręczono wyróżnienie specjalne dla Lidera 15-lecia Rynku Zdrowia, które odebrał prof. Marian Zembala, ceniony kardiochirurg i transplantolog, były Minister Zdrowia. Profesor pełni funkcję kierownika Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiochirurgii, Transplantologii, Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Od 1993 roku kieruje Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Lista sukcesów zarówno tego ośrodka, jak i samego Profesora, jest imponująca. Przypomnijmy tyko, że w 1985 roku uczestniczył w pierwszej udanej transplantacji serca w Polsce w zespole Profesora Zbigniewa Religi. W 2001 roku Prof. Marian Zembala jako pierwszy w Polsce przeprowadził wraz z zespołem operację przeszczepienia płuco-serca. W 2016 r. Profesor Zembala został prezesem Europejskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgicznego (EACTS).

- Chciałbym przy tej okazji podzielić się refleksją... Polska medycyna jest silna, nie wstydźmy się jej! Spędziłem sześć tygodni na oddziale intensywnej terapii paryskiego szpitala. Był to dla mnie trudny czas, ale z tej perspektywy mogę powiedzieć, że nasze szpitale wyglądają naprawdę dobrze. Empatia nie jest czymś pokazowym, ale naturalnym. To zasługa zespołów leczących, pielęgniarek, fizjoterapeutów - po prostu całych ludzkich zespołów. Uczymy naszych wychowanków, że empatia jest czymś niesłychanie ważnym, ale, niestety, ciągle za mało docenianym. Dzielmy się nią, przekazujmy ją naszym chorym. Nie zabierajmy im nadziei - podkreślał w czasie swojego wystąpienia w czasie Gali XV Forum Rynku Zdrowia prof. Marian Zembala.


[Przesłano przez: Bożena Langner]

[Źródło: rynekzdrowia.pl]
[Zdjęcia: fot. rynekzdrowia.pl]