Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Zespół

Prof. dr hab. n. med. Ewa Mrukwa-Kominek, Kierownik Kliniki Okulistyki Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, wraz z zespołem wszczepiła sześciu pacjentom chorującym na jaskrę, kolejne w Polsce implanty Preserflo MicroShunt®. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne SUM to drugi ośrodek w kraju, który tego dokonał.

Wcześniej, bo w lipcu br., pierwsze w Polsce pilotażowe zabiegi wszczepienia czterech implantów wykonał zespół specjalistów pod kierownictwem prof. dra hab. n. med. Edwarda Wylęgały, Kierownika Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Na początku października ten sam zespół wszczepił kolejne cztery.

Zabieg ten traktowany jest jako miniinwazyjna chirurgia jaskry, co oznacza zmniejszenie ryzyka ciężkich powikłań, które mogą wystąpić w tradycyjnej manualnej chirurgii jaskry.

"Implant jaskrowy wszczepia się od zewnątrz (ab externo), tym samym nie musimy wykonywać czynności wewnątrz gałki ocznej. Jest metodą bezpieczną, ponieważ implant jest wprowadzany przez mały 0,5 mm tunel śródtwardówkowy" - podkreśla prof. Mrukwa-Kominek.

Wszczepienie implantów jaskrowych Preserflo jest możliwe w ramach dwóch procedur finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

[Przesłano przez: Bożena Langner]

SUM © 2016-2019