Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

W dniu 15 października 2019 r. w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu odbyła się konferencja prasowa dotycząca pierwszego w Polsce jednoczesnego przeszczepu wątroby i płuc, którego dokonał zespół lekarzy z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu:

- dr hab. n. med. Robert Król, Kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach,
- dr hab. n. med. Marek Ochman z Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiochirurgii, Transplantologii, Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu, Koordynator Oddziału Transplantacyjnego z Pododdziałem Mukowiscydozy w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu,
- dr n. med. Maciej Urlik, kardiochirurg, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu,
- dr n. med. Tomasz Stącel, kardiochirurg, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu,
- dr n. med. Mirosław Nęcki, specjalista chorób płuc, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Skomplikowany przeszczep lekarze przeprowadzili 11 września 2019 r. u 21-letniego mieszkańca województwa śląskiego Rafała Kowalczuka. Mężczyzna od urodzenia choruje na mukowiscydozę. Choroba doprowadziła do nieodwracalnego uszkodzenia płuc oraz ciężkich zaburzeń metabolicznych. Wielonarządowy przeszczep był jedyną szansą na przeżycie.
W trakcie operacji najpierw przeszczepiono wątrobę, później płuca. Trwało to 14 godzin.

Lekarze, podobnie jak 21-latek, mieli obawy co do powodzenia operacji, ponieważ był to pierwszy w Polsce jednoczesny przeszczep płuc i wątroby, ale wiedzieli, że nie ma innego sposobu, by ocalić życie.

Rafał Kowalczuk podczas konferencji opowiadał, że przed operacją czuł się źle – brakowało mu sił, nie mógł jeść, miał problemy z oddychaniem. Teraz mieszkaniec Śląska czuje się dobrze, a za kilka dni opuści Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Planuje podjąć studia i jest szczęśliwy, że zaryzykował i zgodził się na operację, która uratowała mu życie.

Podczas konferencji obecni byli m.in. dr hab. n. med. Alicja Grzanka, Dziekan Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu SUM, Profesor Marian Zembala, który rozpoczął konferencję oraz Profesor Lech Cierpka. Obaj Profesorowie wraz ze współpracownikami stali za sukcesem sprzed 17 lat, kiedy 43-letniemu mężczyźnie przeszczepiono jednocześnie serce i nerkę. Podczas konferencji przypomniano również o pierwszej w Polsce pomyślnej jednoczasowej transplantacji płuc i serca, która odbyła się w 2001 r. w Zabrzu.

Wszystkim, którzy stoją za kolejnym sukcesem w historii polskiej transplantologii gratulujemy!

[Przesłano przez: Bożena Langner]

SUM © 2016-2020