Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

W dniu 15 października 2019 r. w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu odbyła się konferencja prasowa dotycząca pierwszego w Polsce jednoczesnego przeszczepu wątroby i płuc, którego dokonał zespół lekarzy z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu:

- dr hab. n. med. Robert Król, Kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach,
- dr hab. n. med. Marek Ochman z Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiochirurgii, Transplantologii, Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu, Koordynator Oddziału Transplantacyjnego z Pododdziałem Mukowiscydozy w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu,
- dr n. med. Maciej Urlik, kardiochirurg, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu,
- dr n. med. Tomasz Stącel, kardiochirurg, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu,
- dr n. med. Mirosław Nęcki, specjalista chorób płuc, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

 

Skomplikowany przeszczep lekarze przeprowadzili 11 września 2019 r. u 21-letniego mieszkańca województwa śląskiego Rafała Kowalczuka. Mężczyzna od urodzenia choruje na mukowiscydozę. Choroba doprowadziła do nieodwracalnego uszkodzenia płuc oraz ciężkich zaburzeń metabolicznych. Wielonarządowy przeszczep był jedyną szansą na przeżycie.
W trakcie operacji najpierw przeszczepiono wątrobę, później płuca. Trwało to 14 godzin.

Lekarze, podobnie jak 21-latek, mieli obawy co do powodzenia operacji, ponieważ był to pierwszy w Polsce jednoczesny przeszczep płuc i wątroby, ale wiedzieli, że nie ma innego sposobu, by ocalić życie.

Rafał Kowalczuk podczas konferencji opowiadał, że przed operacją czuł się źle – brakowało mu sił, nie mógł jeść, miał problemy z oddychaniem. Teraz mieszkaniec Śląska czuje się dobrze, a za kilka dni opuści Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Planuje podjąć studia i jest szczęśliwy, że zaryzykował i zgodził się na operację, która uratowała mu życie.

Podczas konferencji obecni byli m.in. dr hab. n. med. Alicja Grzanka, Dziekan Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu SUM, Profesor Marian Zembala, który rozpoczął konferencję oraz Profesor Lech Cierpka. Obaj Profesorowie wraz ze współpracownikami stali za sukcesem sprzed 17 lat, kiedy 43-letniemu mężczyźnie przeszczepiono jednocześnie serce i nerkę. Podczas konferencji przypomniano również o pierwszej w Polsce pomyślnej jednoczasowej transplantacji płuc i serca, która odbyła się w 2001 r. w Zabrzu.

Wszystkim, którzy stoją za kolejnym sukcesem w historii polskiej transplantologii gratulujemy!

 


[Przesłano przez: Bożena Langner]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.