Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

13 października 2019 r. w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach podczas Międzyuczelnianej Inauguracji Roku Akademickiego, Profesor Władysław Nasiłowski, wybitny lekarz, nestor śląskiej medycyny i jedna z najwybitniejszych postaci polskiej medycyny sądowej, odebrał nagrodę Lux ex Silesia (Światło ze Śląska). W uroczystości uczestniczyli prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański Prorektor ds. Nauki oraz prof. dr hab. n. farm. Stanisław Boryczka Prorektor ds. Kształcenia Podyplomowego i Ustawicznego SUM.

Nagrodę Lux ex Silesia przyznaje się osobom ukazującym w swej działalności naukowej lub artystycznej wartości moralne i wnoszące trwały wkład w kulturę Górnego Śląska.
Urodzony w 1925 r. Władysław Nasiłowski jest anatomopatologiem. Jest wybitnym specjalistą anatomii patologicznej i medycyny sądowej, nauczycielem wielu pokoleń lekarzy, a także i prawników, dla których prowadził wykłady. W środowisku lekarskim jest też niekwestionowanym autorytetem oraz wzorem etycznym.
Profesor Władysław Nasiłowski w czasach stanu wojennego był autorem wielu ekspertyz. Wydawał opinie między innymi związane z pacyfikacją kopalni Wujek czy w związku ze śmiercią księdza Jerzego Popiełuszki. Przygotował także szereg ekspertyz dla celów beatyfikacyjnych.
Był przewodniczącym Naczelnego Sądu Lekarskiego, Naczelnej Izby Lekarskiej, wieloletnim przewodniczącym Okręgowego Sądu Lekarskiego w Katowicach oraz jednym ze współtwórców Kodeksu Etyki Lekarskiej.
W latach 50. w Śląskiej Akademii Medycznej prowadził zajęcia dydaktyczne z patomorfologii i medycyny sądowej, wykładał też etykę lekarską. W latach 80. był Dziekanem Wydziału Lekarskiego w Katowicach. W 2011 roku, uchwałą Senatu SUM, nadano prof. dr. hab. n. med. Władysławowi Nasiłowskiemu, emerytowanemu pracownikowi naukowemu SUM, tytuł doktora honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Laudację wygłosił Profesor Grzegorz Opala, który jako Przewodniczący Stowarzyszenia ,,Solidarność i Pamięć” wspólnie z KZ NSZZ Solidarność SUM był wnioskodawcą wyróżnienia dla Profesora Władysława Nasiłowskiego.

[Przesłano przez: Bożena Langner]

[Zdjęcia: K. Gawor]