Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach otwarto zmodernizowany Oddział Chirurgii Onkologicznej. W uroczystości z ramienia Uczelni uczestniczył Prorektor ds. Klinicznych
dr hab. n. med. Damian Czyżewski, prof. SUM.

Na ponad 1000 m2 powstał oddział łóżkowy wraz z punktem pielęgniarskim, pokojem przygotowawczym, gabinetem diagnostyczno-zabiegowym oraz salą nadzoru poznieczuleniowego i salą w standardzie intensywnej opieki medycznej. Oddział skomunikowany jest bezpośrednio z blokiem operacyjnym. Większa przestrzeń wraz z nowoczesnym wyposażeniem to ogromny komfort dla pacjentów oraz personelu medycznego.
O potrzebie przeprowadzenia tak gruntownej inwestycji mówi dr hab. n. med. Zoran Stojcev – kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej SUM, a zarazem lekarz kierujący Oddziałem Chirurgii Onkologicznej - W województwie śląskim zachorowalność i umieralność na nowotwory złośliwe jest najwyższa w Polsce. Stąd ogromna potrzeba tworzenia ośrodków wyspecjalizowanych w ich leczeniu pozwalających na skrócenie kolejek i szybki dostęp do specjalistycznego leczenia. Dotychczas Oddział Chirurgii Onkologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach miał ograniczone możliwości w wykonywaniu zabiegów usuwania nowotworów piersi i tarczycy. Dzięki poczynionej inwestycji możemy mówić o chirurgii onkologicznej w pełnym zakresie pozwalającej na zabiegi również w obrębie jamy brzusznej.
Jak dodaje – Obecnie w naszym ośrodku pacjenci onkologiczni mogą liczyć na kompleksowość leczenia. Ścisła współpraca z innymi Oddziałami: Onkologii, Onkologii Klinicznej, Radioterapii czy Endokrynologii i Nowotworów Neuroendokrynnych pozwala na znaczącą poprawę wyników leczenia.

W ramach inwestycji wyodrębniono również pomieszczenia na działalność dydaktyczną.
Do dyspozycji studentów oddana zostanie sala wykładowa.
- Zmodernizowany Oddział wraz ze stworzoną częścią dydaktyczną daje również duże możliwości przyszłej kadrze lekarskiej. Studenci mogą w jednym miejscu zdobywać wiedzę teoretyczną i uczestniczyć w rozbudowanych zajęciach praktycznych – podkreśla dr hab. n. med. Zoran Stojcev.

Koszt inwestycji to niemal 10 mln zł. Całość została sfinansowana z funduszy własnych Szpitala. Prace trwały 8 miesięcy.

[Przesłano przez: Justyna Skolik]

SUM © 2016-2019