Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Wręczenie odznaczeń -Źródło: Śląska Izba Lekarska.

Śląska Izba Lekarska świętowała 30-lecie Odrodzenia Samorządu Lekarskiego w katowickiej NOSPR. 17 maja 1989 r. uchwalono bowiem ustawę o izbach lekarskich i reaktywowano samorząd lekarski. Ustawa zapewniała izbom dużą autonomię i niezależność od czynników politycznych i administracyjnych.

Wydarzenie zgromadziło ponad 1000 lekarzy i lekarzy dentystów. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach reprezentował prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, Prorektor ds. Nauki, który w imieniu JM Rektora prof. dra hab. n. med. Przemysława Jałowieckiego pogratulował jubileuszu i życzył wszelkiej pomyślności oraz sukcesów na kolejne lata działalności. Podkreślił również, że Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach i Śląska Izba Lekarska współpracują ze sobą. Śląskie Konferencje Medyczno-Prawne, kurs atestacyjny do specjalizacji w zakresie chorób wewnętrznych, projekt „Determinanty pomyślnego starzenia się seniorów w aglomeracji śląskiej” zrealizowany przez Uczelnię, a w który zaangażował się prężnie działający Lekarski Uniwersytet Trzeciego Wieku Śląskiej Izby Lekarskiej to przykłady wspólnych działań.

Podczas spotkania wyświetlono film „Odrodzenie” przygotowany na tę uroczystość, a także wręczono odznaczenia państwowe, ministerialne, wojewódzkie i izbowe, które otrzymali również nauczyciele akademiccy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Odznaczenie państwowe – Srebrny Krzyż Zasługi otrzymał prof. dr hab. n. med. Jarosław Markowski z Katedry i Kliniki Laryngologii Wydziału Lekarskiego w Katowicach.
Srebrną odznakę honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego odebrała prof. dr hab. n. med. Katarzyna Ziora z Katedry i Kliniki Pediatrii Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu.
Odznakę honorową „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia” otrzymał dr hab. n. med. Dariusz Kajdaniuk z Zakładu Patofizjologii Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu. Srebrne odznaczenie izbowe Zasłużony dla Lekarzy Pro Medico otrzymał dr n. med. Krzysztof Siemianowicz z Katedry i Zakładu Biochemii Wydziału Lekarskiego w Katowicach.

Serdecznie gratulujemy!

[Przesłano przez: Bożena Langner]