Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

W Auli im. prof. Witolda Zahorskiego Wydziału Lekarskiego w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach odbyło się ostatnie posiedzenie Rady Wydziału. Prof. dr hab. n. med. Przemysław Jałowiecki Rektor SUM przedstawił zwięzłe informacje na temat zmian, które wchodzą w życie w SUM w związku z Ustawą 2.0.

Od dnia 1 października 2019 r. zacznie obowiązywać nowy Statut Uczelni, Regulamin Organizacyjny, Regulamin Pracy oraz Regulamin Wynagradzania, Dokumenty kształtujące strukturę organizacyjną i precyzujące szereg zagadnień związanych z funkcjonowaniem Uczelni i jej pracowników.

W Uczelni zachowano strukturę 5 wydziałów, którym statutowo nadano nazwy: Wydział Nauk Medycznych w Katowicach, Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu, Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu, Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu, Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach. JM Rektor przedstawił zadania Wydziałów oraz Dziekana w świetle zmian wynikających z Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nowy tryb powoływania kierowników jednostek organizacyjnych.

Następnie prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański Prorektor ds. Nauki w krótkiej prezentacji przedstawił zasadnicze uregulowania wprowadzone w SUM dotyczące funkcjonowania Szkoły Doktorskiej. Pierwsza rekrutacja do Szkoły na rok akademicki 2019/2020 była prowadzona od czerwca do sierpnia 2019 r. W wyniku jej zakończenia przyjęto 84 osoby (limit miejsc 115). Dla społeczności akademickiej ważne jest to, że wraz z początkiem roku akademickiego wejdą w życie liczne zmiany dotyczące nadawania stopnia doktora, doktora habilitowanego i profesora. Organami do nadawania stopni naukowych nie są już Rady Wydziałów, ale Rada Dziedziny Naukowej oraz trzy Rady Dyscyplin Naukowych: Rada Dyscypliny Naukowej dla nauk medycznych, Rada Dyscypliny Naukowej dla nauk farmaceutycznych oraz Rada Dyscypliny Naukowej dla nauk o zdrowiu.

Na zakończenie w imieniu całej społeczności akademickiej prof. dr hab. n. med. Przemysław Jałowiecki Rektor SUM podziękował dotychczasowym władzom Wydziału Lekarskiego w Katowicach oraz Radzie Wydziału, za dotychczasową pracę i wkład w rozwój Uczelni.

Powołanie na stanowisko Dziekana przyjął dr hab. n. med. Tomasz Francuz z Katedry i Zakładu Biochemii, Prodziekanów - prof. dr hab. n. med. Aneta Gawlik z Katedry i Kliniki Pediatrii i Endokrynologii Dziecięcej, prof. dr hab. n. med. Grzegorz Helbig z Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku oraz dr hab. n. med. Maciej Kaźmierski z Kliniki Kardiologii i Chorób Strukturalnych Serca. Od dnia 1 października 2019 r. osoby te będę pełnić powierzone im obowiązki.

Natomiast funkcję Dyrektora Szkoły Doktorskiej będzie pełnić obecna Pełnomocnik Rektora ds. utworzenia Szkoły Doktorskiej SUM - prof. dr hab. n. med. Katarzyna Mizia-Stec z I Katedry i Kliniki Kardiologii Wydziału Lekarskiego w Katowicach.

Serdecznie gratulujemy!

[Przesłano przez: Bożena Langner]