Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Patent

W dniu 05.08.2019 r. Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej dokonał rejestracji wspólnotowego wzoru przemysłowego pt.: "Urządzenie do selektywnego pobierania i przechowywania fazy gazowej" powstałego przy współpracy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach.

Twórcami ze strony Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach są: prof. dr hab. n. med. Adam Barczyk, dr n. med. Szymon Skoczyński, dr hab. n. med. Grzegorz Brożek, dr n. med. Jarosław Paluch, dr n med. Ewa Sozańska, dr n. med. Marzena Trzaska-Sobczak.

Urządzenie służy do selektywnego pobierania i przechowywania fazy gazowej, zwłaszcza oddechowej człowieka. Jest przyłączane do spirety i jednocześnie umożliwia wykonanie badania spirometrycznego. W uproszczeniu: składa się z dyszy odprowadzającej zapewniającej laminarny przepływ strumienia gazu, łączonej z dyszą w sposób gazoszczelny probówki z otworami ujściowymi. W probówce umieszczony jest silnie porowaty materiał o właściwościach absorpcyjnych w stosunku do lotnych związków organicznych.

Urządzenie znajdzie zastosowanie przede wszystkim w badaniach lotnych związków organicznych znajdujących się w wydychanym powietrzu. Umożliwi m. in. prowadzenie wczesnej diagnostyki zmian śródmiąższowych w płucach poprzez analizę składu frakcji oskrzelikowo-pęcherzykowej wydychanego powietrza u pacjentów po przebytym ARDS oraz z podejrzeniem przewlekłych chorób śródmiąższowych płuc.

Twórcom Gratulujemy!!!

[Przesłano przez: Justyna Skolik]