Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

SUM

Opublikowana została tzw. Lista Szanghajska 2019, czyli ranking najlepszych uczelni na świecie pod względem liczby absolwentów czy pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczby najczęściej cytowanych naukowców (wybranych przez Thomson Reuters), liczby publikacji w czasopismach "Nature" czy "Science" oraz publikacji wymienionych w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index), a także wielkości osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni.

Do 1000 najlepszych szkół wyższych zakwalifikowano 9 uczelni z Polski, czyli mniej niż w zeszłym roku (wtedy polskich uczelni było 12). Do pierwszej połowy tegorocznego Academic Ranking of World Universities (ARWU) zakwalifikowały się: Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski. W drugiej połowie znalazło się 7 uczelni, w tym tylko dwa uniwersytety medyczne - Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach i Warszawski Uniwersytet Medyczny.

SUM został także ujęty w opublikowanym nieco wcześniej zestawieniu ShanghaiRanking's Global Ranking of Academic Subjects 2019 w dziedzinie „medycyna kliniczna”. Oprócz SUM w rankingu znalazły się także: Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Uniwersytet Jagielloński, Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny w Łodzi oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny.

[Przesłano przez: Bożena Langner]

SUM © 2016-2019