Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Prorektor ds. Nauki, prof. Tomasz Szczepański wziął udział w konferencji akademickiej w Bolonii zorganizowanej przez Uniwersytet Boloński we współpracy z Obserwatorium Magna Charta, Europejskim Stowarzyszeniem Uniwersyteckim, Europejskim Związkiem Studentów z okazji 20. rocznicy podpisania Deklaracji Bolońskiej. Przypomnijmy, że głównym celem Procesu Bolońskiego jest zbliżenie systemów szkolnictwa wyższego krajów europejskich.

Podczas konferencji, naukowcy, studenci oraz eksperci przedstawili dobre praktyki obecnie realizowanego Procesu Bolońskiego, ale też wskazali nowe kierunki rozwoju, co ma stanowić cenny wkład w opracowanie programu Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego (EHEA) na nadchodzące lata. EHEA obecnie zrzesza 48 krajów o różnych tradycjach kulturowych, politycznych, akademickich, które podejmują działania na rzecz szkolnictwa wyższego w oparciu o wspólne wartości (m.in. wolność akademicka, autonomia instytucji). Przypomnijmy, że stworzenie Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego było priorytetem Deklaracji Bolońskiej podpisanej 19 czerwca 1999 r. przez ministrów edukacji z 29 krajów.

Podczas konferencji poruszono kwestie dotyczące silnych wspólnot akademickich budowanych w oparciu o wartości takie jak: wolność, sprawiedliwość, uczciwość; roli szkolnictwa wyższego w kontekście zrównoważonego rozwoju; edukacji ukierunkowanej na studenta; społecznego znaczenia szkolnictwa wyższego; kompetencji i umiejętności na rynku pracy.

Z kolei Ministerialna Konferencja EHEA odbędzie się w czerwcu przyszłego roku w Rzymie.

[Przesłano przez: Bożena Langner]

SUM © 2016-2019