Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Logo SUM

Starania Prof. dr hab. n. biol. Krzyszofa Solarza o uzyskanie indywidualnego grantu w konkursie SYNTHESYS w ramach Programu Grantów Komisji Europejskiej HORIZON 2020 zakończyły się sukcesem – aplikacja o numerze referencyjnym BE-TAF-180 nt. „Domestic mites (Astigmatina: Pyroglyphidae, Acaroidea, Glycyphagoidea) and other Astigmatina as forensic indicators" została oceniona pozytywnie.

Realizacja grantu wiąże się z wyjazdem Profesora Krzysztofa Solarza do Królewskiego Belgijskiego Instytutu Nauk Przyrodniczych w Brukseli, w okresie od 20 do 24 kwietnia 2020 roku, w celu wyselekcjonowania i wypożyczenia materiału badawczego z kolekcji parazytologicznej (entomologicznej i akarologicznej) Muzeum Królewskiego Belgijskiego Instytutu Nauk Przyrodniczych w Brukseli (Royal Belgian Institute of Natural Sciences). Grant dotyczy możliwości wykorzystania roztoczy alergennych (kurzowych, przechowalnianych, szkodników żywności) i roztoczy foretycznych z kohorty Astigmatina w medycynie sądowej (sprawy dotyczące jakości produktu, jakości żywności, ekspozycji na roztocze alergenne w miejscu pracy oraz analizy kryminalistyczne). Opiekunem (tzw. Host) ze strony SYNTHESYS jest dr Wouter Dekoninck - kurator Kolekcji Entomologicznej (w tym akarologicznej) Muzeum w Brukseli.

SYNTHESYS (Synthesis of Systematic Resources) jest to program ramowy Unii Europejskiej i Komisji Europejskiej, w którym uczestniczą największe i najbardziej prestiżowe europejskie muzea historii naturalnej, ogrody botaniczne i jednostki naukowe związane z badaniami taksonomicznymi. Działania i projekty Konsorcjum SYNTHESYS koordynowane są przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Obecny program SYNTHESYS+ ufundowany został przez Komisję Europejską i jest częścią programu grantów HORIZON 2020. Został przewidziany na okres od 1 lutego 2019 do 31 stycznia 2023 roku. Obejmuje możliwość aplikowania o badania kolekcji w 115 muzeach europejskich z 21 krajów, obejmujących około 390 milionów okazów, w tym 4 049 800 okazów kolekcji typowych. Preferowane są projekty innowacyjne dotyczące badań środowiskowych, zmian klimatycznych, ochrony żywności i zdrowia oraz bioekonomii. SYNTHESYS+ oferuje ogółem pokrycie kosztów 7000 dni pobytu w instytucjach muzealnych. Podstawowym celem SYNTHESYS jest stworzenie ponadnarodowej „wirtualnej” instytucji-muzeum i udostępnienie zgromadzonych i opisanych zasobów badaczom z całego kontynentu.


[Przesłano przez: Bożena Langner]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.