Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Logo SUM

Starania Prof. dr hab. n. biol. Krzyszofa Solarza o uzyskanie indywidualnego grantu w konkursie SYNTHESYS w ramach Programu Grantów Komisji Europejskiej HORIZON 2020 zakończyły się sukcesem – aplikacja o numerze referencyjnym BE-TAF-180 nt. „Domestic mites (Astigmatina: Pyroglyphidae, Acaroidea, Glycyphagoidea) and other Astigmatina as forensic indicators" została oceniona pozytywnie.

Realizacja grantu wiąże się z wyjazdem Profesora Krzysztofa Solarza do Królewskiego Belgijskiego Instytutu Nauk Przyrodniczych w Brukseli, w okresie od 20 do 24 kwietnia 2020 roku, w celu wyselekcjonowania i wypożyczenia materiału badawczego z kolekcji parazytologicznej (entomologicznej i akarologicznej) Muzeum Królewskiego Belgijskiego Instytutu Nauk Przyrodniczych w Brukseli (Royal Belgian Institute of Natural Sciences). Grant dotyczy możliwości wykorzystania roztoczy alergennych (kurzowych, przechowalnianych, szkodników żywności) i roztoczy foretycznych z kohorty Astigmatina w medycynie sądowej (sprawy dotyczące jakości produktu, jakości żywności, ekspozycji na roztocze alergenne w miejscu pracy oraz analizy kryminalistyczne). Opiekunem (tzw. Host) ze strony SYNTHESYS jest dr Wouter Dekoninck - kurator Kolekcji Entomologicznej (w tym akarologicznej) Muzeum w Brukseli.

SYNTHESYS (Synthesis of Systematic Resources) jest to program ramowy Unii Europejskiej i Komisji Europejskiej, w którym uczestniczą największe i najbardziej prestiżowe europejskie muzea historii naturalnej, ogrody botaniczne i jednostki naukowe związane z badaniami taksonomicznymi. Działania i projekty Konsorcjum SYNTHESYS koordynowane są przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Obecny program SYNTHESYS+ ufundowany został przez Komisję Europejską i jest częścią programu grantów HORIZON 2020. Został przewidziany na okres od 1 lutego 2019 do 31 stycznia 2023 roku. Obejmuje możliwość aplikowania o badania kolekcji w 115 muzeach europejskich z 21 krajów, obejmujących około 390 milionów okazów, w tym 4 049 800 okazów kolekcji typowych. Preferowane są projekty innowacyjne dotyczące badań środowiskowych, zmian klimatycznych, ochrony żywności i zdrowia oraz bioekonomii. SYNTHESYS+ oferuje ogółem pokrycie kosztów 7000 dni pobytu w instytucjach muzealnych. Podstawowym celem SYNTHESYS jest stworzenie ponadnarodowej „wirtualnej” instytucji-muzeum i udostępnienie zgromadzonych i opisanych zasobów badaczom z całego kontynentu.

[Przesłano przez: Bożena Langner]

SUM © 2016-2019